Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka | A. Przegalińska, P. Oksanowicz

Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka | A. Przegalińska, P. Oksanowicz

Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka

Książka pod tytułem Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka opisuje aktualny stan prac nad rozwojem niezwykle szerokiego zagadnienia, który w pewnym uproszczeniu nazywa się obecnie sztuczną inteligencją. Zresztą Przegalińska sugeruje, że za jakiś czas, wraz z kolejnymi etapami jej rozwoju, przestanie to być adekwatna nazwa i zmieni się w coś bardziej oddającego faktyczny stan rzeczy. Przytacza różne propozycje, które padły w świecie technologii np. “aktywne wnioskowanie”, “wytworzona inteligencja” lub “zaprojektowana inteligencja” (designed intelligence). Bo słowo „sztuczny” kojarzy się z plastikiem, ale co, jeśli do algorytmów dodamy materiał biologiczny (wet wear)? Wtedy przestaje być sztucznie.

Sztuczna inteligencja (SI) otacza nas już właściwie wszędzie. Nawet nie wiemy, że tam jest, a ona na przykład poprawia zdjęcia w najnowszych smartfonach tak, żeby księżyc na nocnym niebie wyglądał jak księżyc, a nie jak wypalona biała plamka. Tylko co właściwie oznacza to słowo sztuczna inteligencja? Z czym się kojarzy? Co dzisiaj może? Do czego jest używana? Czy jest naprawdę inteligentna oraz czy zbliżamy się do momentu, kiedy uzyska świadomość i stanie się osobliwością? O tym wszystkim dowiemy się z wywiadu rzeka, który przeprowadził Paweł Oksanowicz z Aleksandrą Przegalińską, czyli jedną z najważniejszych kobiet związanych z technologią w Polsce i na świecie. 

Bardzo dużo wiedzy

Dowiedziałam się z tej książki bardzo wiele i uważam, że właściwie każdy powinien ją przeczytać i zrozumieć, bo w codziennym życiu SI będzie nas otaczać coraz bardziej. 

Przegalińska omawia zagadnienia powiązane z SI bardzo szeroko. Mówi o przyszłości, przeszłości, ale najwięcej miejsca poświęca teraźniejszości oraz wyjaśnieniom, jak należy rozumieć ogólne pojęcia. Czym jest inteligencja? Czy inteligencja może powstać bez świadomości? Czym jest świadomość i algorytmy? Czym się różni deep learning od machine learning? Dlaczego nie rozumiemy jak działa głębokie uczenie oraz dlaczego zrozumienie tego jest tak ważne (wyjaśnialność, explainability)? Co ma etyka do rozwoju SI? Kto powinien wziąć odpowiedzialność za wypadek autonomicznego auta? Kto będzie nadzorował SI, skoro ludzie jej nie rozumieją? Czym jest data science i czym są w ogóle dane w dzisiejszych czasach? Czy można zaufać SI? A nawet, czy SI jest ekologiczna i jaki ślad węglowy za sobą zostawia? Jak systemy typu Alexa wpływają na ludzi, na przykład na rozwój umiejętności komunikacyjnych dzieci? Czym są biasy, czyli skrzywienia algorytmiczne? A to jest tylko połowa zagadnień, które zaznaczyłam sobie w tej książce…

Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka

Znajdziemy tu również szalenie ciekawy rozdział o chińskim systemie Zaufania Społecznego oraz trochę informacji o aferze związanej z Cambridge Analytica. Poznamy także mnóstwo nowych pojęć takich jak cobot, cobotzation, unnecessariat, czy coopetition, a także razem z autorami przejdziemy przez wybór popkulturowych filmów i książek, które wykorzystywały ideę SI do swojej fabuły. 

Wiele perspektyw

Wywiad z Przegalińską przerywany jest od czasu do czasu tekstami innych specjalistów w tej dziedzinie i choć zajmują się czymś innym i nie mają tak spektakularnych osiągnięć jak ona, to wnoszą ciekawe spojrzenie ze strony biznesu, czy polityki.

Poza jednym rozdziałem, gdzie autorzy rozmawiają o konkretnych algorytmach matematycznych, książka zasadniczo jest napisana w bardzo przystępny sposób i omawia wiele zagadnień od przyzwoicie podstawowego poziomu, tak, że wszystko powinno być zrozumiałe nawet dla totalnego laika.

Przyszłość jest nieznana

W skrócie ta książka to bardzo rzetelne i kompleksowe źródło informacji o SI na rok 2020. Prawdopodobnie aktualna pozostanie przez najbliższych parę lat, choć niewykluczone, że niektóre z jej elementów “zestarzeją” się wcześniej, bo przecież technologia rozwija się bardzo szybko. 

Jaki z tej książki wynika wniosek na rok 2020? Taki, że SI jest niewątpliwie przyszłością, ale to, jaka ona będzie, nadal stoi pod znakiem zapytania, bo nie da się przewidzieć jej długofalowego rozwoju. Na pewno nie należy się bać, że zniszczy ona życie biologiczne lub w jakikolwiek sposób mu zagrozi. Jeśli już, to raczej trzeba bać się ludzi i wykorzystania SI do różnych manipulacji. Dlatego należy uważnie obserwować to, co dzieje się teraz, a w przyszłość patrzyć z ostrożnością, ale i nadzieją, że rozwój SI pomoże nam przezwyciężyć problemy, które mamy teraz i nie stworzy zbyt wielu nowych. A jeśli nawet stworzy, to że nie będą one poważniejsze niż te, które już mamy.


Może Cię także zainteresować: Społeczeństwo współpracy | Istoty wirtualne | Wiek paradoksów


Tytuł recenzji: Technologia w „służbie” ludzkości
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka
Autor: Aleksandra Przegalińska, Paweł Oksanowicz
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020
ISBN: 9788324060504
Liczba stron: 320

Czytaj także o książce Świt robotów.

 

2 komentarze

  1. Dzięki za pomysł na prezent dla żony 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.