Świt Robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? | M. Ford

Świt Robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? | M. Ford

Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?

Pracujesz w call center, fast foodzie, fabryce, a może jako dziennikarz, prawnik, księgowa, copywriter albo lekarz? Piszesz książki, tworzysz muzykę albo jesteś designerem? Jest szansa, że w przyszłości Twoje miejsce pracy zniknie. Te i inne zawody zostaną kiedyś najprawdopodobniej w dużej części, jeśli nie w całości zautomatyzowane i ludzie nie będą już niezbędni. O tym między innymi jest książka Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? Martina Forda. I to nie jest świat science – fiction. To się dzieje już teraz.

Zanim zacznę się rozwodzić o ideach zawartych w tym tekście, chcę Was uspokoić – nie ma co już teraz popadać w depresję. Nie nastąpi to szybko, o ile w ogóle. Poza tym jest ogromna szansa, że wykorzystanie AI (artificial intelligence – sztuczna inteligencja) stworzy nowe zawody, których teraz nawet nie umiemy sobie wyobrazić. Tak jak się to wydarzyło w XIX z przemysłem motoryzacyjnym – zniknęły powozy, pojawiły się auta i ogromne fabryki, co dało zatrudnienie tysiącom ludzi, którzy wypadli z umierającej branży. Podobnie zresztą stało się w momencie, gdy rozprzestrzenił się internet. M.in. wydawnictwom papierowym wiedzie się gorzej, ale pojawiły się nowe zawody związane z social mediami, content marketingiem, programowaniem czy SEO. Natomiast na pewno sporo się zmieni, ale jak wiele? Dopiero kolejne lata pokażą nam kierunki, ponieważ cofnąć, ani tym bardziej zatrzymać rozwoju już się nie da.

Oprócz nieco apokaliptycznych wizji, autor w swoich rozważaniach idzie na szczęście trochę dalej. Pokazuje nam, jak dokładnie może wpłynąć automatyzacja na poszczególne branże, społeczeństwo, zarobki, oferty pracy, rządy i wiele innych aspektów życia. Oczywiście są to tylko wizje, jednak już teraz widać, że bardzo prawdopodobne.

Wyjaśnienia

W Świcie robotów jest też to, czego nie ma w innych książkach – wyjaśnienia. Sporo się teraz pisze o pracy i bezrobociu. Przeczytałam ostatnio bardzo dobrą książkę Olgi Gitkiewicz „Nie hańbi”. Niestety brakuje mi w niej głębszych rozważań, dlaczego dzieje się tak, jak się dzieje. U Forda otrzymujemy za to wiele informacji na temat przyczyn stanu dzisiejszego, kiedy praca nie jest warta zbyt dużo. Nie chcę pisać, że odpowiada za to sztuczna inteligencja, roboty czy nowoczesna technologia, bo to tylko część prawdy. Powieje teraz utopią i ideologią, ale uważam, że odpowiadamy za to my sami. Ludzkość, jej postawy i podejście do innych ludzi jest tego przyczyną. We wszechobecnej pogoni za tym, żeby zarobić więcej, zapominamy o innych.

Tym bardziej, że są też ekonomiczne i matematyczne podstawy do tego typu twierdzeń. Ford bardzo ładnie wyjaśnia, jak wysokość zarobków większości biedniejszego społeczeństwa (nie tylko najbogatszej części, która wydaje najwięcej) wpływa na ogólny dobrostan kraju i po co potrzebna jest klasa średnia. Podsumowując, jeśli jesteś ciekawy tego, jak może wyglądać świat przyszłości, ta książka jest dla Ciebie.

Subiektywnie

Jeśli chodzi o moje odczucia, to jestem bardzo zadowolona. Lektura Świtu robotów dała mi masę przemyśleń i wniosków. Zawarte w niej opisy są także bardzo komplementarne, odniosłam wrażenie, że autor bardzo dobrze pomyślał o wszystkim, na co AI może wpłynąć.

W pewnym sensie zgadzam się z autorem – nadchodzi czas maszyn. Skutki automatyzacji są widoczne gołym okiem już teraz. Mam to szczęście, że pracuję przy jej wdrażaniu, a więc dopóki maszyny nie zaczną wdrażać same siebie, pracy dla mnie nie zabraknie. Prawdopodobnie tylko dlatego tak spokojnie piszę te słowa. Wizja Forda w tej książce mimo wszystko nie jest zbyt optymistyczna.

Świt robotów czyta się w zasadzie jednym tchem. Mało jest książek biznesowych napisanych tak łatwo przyswajalnym językiem. Niestety ma też minus, wizje w niej zawarte bardzo szybko mogą się zestarzeć. Pierwsze angielskojęzyczne wydanie to 2015 rok. Po polsku ukazała się rok później, ja ją przeczytałam w 2017 i wiem, że niektóre z koncepcji, które autor podaje tylko jako prawdopodobne, już się pojawiły. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostaje jeszcze wiele innych idei, które dopiero zaczną się spełniać i dla nich warto po tę książkę sięgnąć.


Czytaj także: Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka


Data przeczytania: 16 grudnia 2017
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?
Tytuł oryginału: Rise of the Robots: Technology and the Threat of a Jobless Futur
Autor: Martin Ford
Tłumaczenie: Katarzyna Łuniewska
Wydawnictwo: cdp.pl
Data wydania: 30 czerwca 2016
ISBN: 9788364254734
Liczba stron: 400