W blasku księżyca (t. 3) | Lian Hearn

W blasku księżyca (t. 3) | Lian Hearn

W blasku księżyca

Jak dziś pamiętam jeszcze niecierpliwe oczekiwanie na wydanie trzeciego tomu Opowieści rodu Otori, czyli W blasku księżyca. Dzisiaj widzę, że to tylko rok był, ale wtedy, czyli 2005 roku wydawało się, że cała wieczność minęła odkąd pozostawiłam losy Takeo i Kaede i bardzo chciałam do nich wrócić.

Trzeci tom podsumowuje wątki głównej fabuły, czyli walki o zjednoczenie ziem i klanów. Takeo udaje się ostatecznie uciec od Plemienia. Niestety jego kuzyni wydają na niego wyrok śmierci. Mimo niebezpieczeństwa udaje się mu poślubić Kaede, choć ich szczęście nie trwa długo.

Zdrady i spiski

W tle cały czas rozgrywają się spiski innych klanów. Przeróżne zdrady prowadzą do rozłączenia nowożeńców, a nawet do anulowania ich małżeństwa. Przypadek sprawia, że problemy niejako same się rozwiązują, a młodzi spadkobiercy wychodzą z opresji żywi, choć nieodwracalnie poranieni.

W blasku księżyca jest też bardziej rozwinięty wątek religii Ukrytych wierzących, że wszyscy są tacy sami (równi wobec Boga, który wszystko widzi). Wyższe klasy ich nienawidziły, bo równość wykluczała złe traktowanie niższych klas.

Jest też trochę wojny, spisków i wyjaśnień innych do tej pory tajemniczych wątków, np. Plemienia, czy rodziny Terada, która zajmowała się żeglarstwem i piractwem, a z którą Takeo był zaprzyjaźniony.

Po słowiczej podłodze | Opowieści rodu Otori

Są emocje!

Lian Hearn jest jednym z twórców, którzy umieją stworzyć interesującą opowieść bez pisania miliona stron i ciągnących się opisów przyrody. Każdy tom to raptem 400 stron sporą czcionką, więc nie za dużo jak na kompleksową political story umieszczoną w oryginalnym świecie wzorowanym na feudalnej Japonii.

Historia ta jest kompletna i wciągająca, choć dość minimalistyczna. W blasku księżyca zamyka pewien etap tej historii, ale na szczęście nie jest jeszcze jej końcem. Na szczęście, bo bardzo przyjemnie przebywa się w otoczeniu postaci wykreowanych przez Lian Hearn.


Pozostałe części cyklu:
1. Po słowiczej podłodze
2. Na posłaniu z trawy
4. Krzyk czapli
5. Sieć niebios


Może Cię także zainteresować: Samuraje


Tytuł recenzji: Niesamowite opowieści z Orientu
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: W blasku księżyca
Tytuł oryginału: Brilliance of the Moon
Autor: Lian Hearn (pseudonim Gillian Rubinstein)
Tłumaczenie: Barbara Kopeć-Umiastowska
Wydawnictwo: WAB
Cykl: Opowieści rodu Otori, t. 3
Data wydania: 2005
ISBN: 9788374141338
Liczba stron: 435