Na posłaniu z trawy (t. 2) | Lian Hearn

Na posłaniu z trawy (t. 2) | Lian Hearn

Na posłaniu z trawy | Opowieści rodu Otori

W drugim tomie Opowieści rodu Otori – Na posłaniu z trawy, lepiej poznajemy głównego bohatera Takeo, rozdartego pomiędzy skłóconymi klanami. Jego przybrany ojciec został zamordowany, a ukochana znalazła się poza zasięgiem. Plemię, czyli organizacja wzorowana na ninja, porwało go, żeby dla własnych korzyści wykorzystać jego nadprzyrodzone zdolności.

Jednak Takeo dzięki niesamowitym zdolnościom ucieka Plemieniu i próbuje odzyskać ukochaną oraz spuściznę po swoim przybranym ojcu. Jednocześnie poznajemy też lepiej Kaede, czyli kobietę którą Takeo kochał, zresztą z wzajemnością. Kaede jest niesamowitą pięknością, o której krąży legenda, że kto jej pragnie ten umrze. Okazuje się, że poza niezwykłą urodą Kaede jest także mądra, inteligentna oraz odważna.

Kobiety w feudalnej Japonii

Odwaga jest przydatna o tyle, że w feudalnej Japonii opisanej przez Hearn, kobiety generalnie we wszystkim podlegały mężczyznom. Były jednak wyjątki. Takim właśnie wyjątkiem okazała się Shirakawa Kaede, spadkobierczyni dóbr, które jako jedyne były dziedziczone w linii żeńskiej.

Jej próby wyzwolenia się spod władzy mężczyzn oraz naprawienia zniszczonego majątku powodują wiele splątań losu i niezwykłych przygód. Dzięki temu wątkowi poznajemy wizję Hearn dotyczącą walki o niezależność kobiet w świecie średniowiecznej kwitnącej wiśni oraz próbę zdobycia przynajmniej względnej równości wobec możliwości i dokonywania wyborów życiowych. 

Mityczny kraj honoru

W Na posłaniu z trawy po raz kolejny czytelnik dostaje solidną dawkę feudalnej, na poły mitycznej Japonii, w której samobójstwo może być honorowe, a życiem rządzą specyficzne tradycje i zasady klanowe.

Hearn miesza przysięgi wierności, skomplikowane hierarchie i mentalności.

W tym świecie honor ważniejszy jest od życia w hańbie, ale tylko wtedy, gdy to się odpowiednio opłaca. Zależy co kto uzna za honorowe. 

Po słowiczej podłodze | Opowieści rodu Otori

Okrucieństwo i religia

W Na posłaniu z trawy miesza się także pożądanie brutalnych wojowników z miłością, a wierności są podzielone. Kolejne osoby giną w klanowych waśniach. Taki to okrutny świat kreuje autorka. Dużo jest w nim polityki, zdrad, krwi (krwawe wesele też jest, hehe), morderstw, upokorzeń.


W drugim tomie lepiej poznajemy też religię Ukrytych, która zawiera w sobie wiele elementów podobnych do chrześcijaństwa. Zmartwychwstanie dla celów bogów łączy się z magiczną, kastową i niesamowicie zhierarchizowaną Japonią. W tym tomie jest też o wiele więcej polityki, która kreuje świat podzielony pomiędzy klany. Dziwny, ale ciekawy świat kreuje Lian Hearn w cyklu Opowieści rodu Otori.


Pozostałe części cyklu:
1. Po słowiczej podłodze
3. W blasku księżyca
4. Krzyk czapli
5. Sieć niebios


Tytuł recenzji: Orientalna historia o zakazanej miłości
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Na posłaniu z trawy
Tytuł oryginału: Grass for His Pillow
Autor: Lian Hearn (pseudonim Gillian Rubinstein)
Tłumaczenie: Barbara Kopeć-Umiastowska
Wydawnictwo: WAB
Cykl: Opowieści rodu Otori, t. 2
Data wydania: 2004
ISBN: 8374140534
Liczba stron: 372