Sieć niebios (t. 5) | Lian Hearn

Sieć niebios (t. 5) | Lian Hearn

Sieć niebios t. 5 | Opowieści rodu Otori

Sieć niebios jest to zarazem pierwszy jak i ostatni tom Opowieści rodu Otori. Można ją czytać jako początek cyklu, bo pod względem fabuły dzieje się wcześniej niż poprzednie części. Jednak wydaje mi się, że lepiej zostawić ją na koniec. To nie jest styl i historia, w której się człowiek zakochuje nagle i nieodwołalnie, a poprzednie części takie są. Zacząć od niej można przy kolejnym rereadzie. 

Czytanie na końcu ma też tę zaletę, że wraca się do ulubionych dawno zmarłych postaci. „Wraca” Shigeru zabity przez zdradę w dramatycznych okolicznościach i jego ukochana, która utonęła będąc w ciąży. Lian Hearn snuje opowieść o ich spotkaniu i szalonej miłości, która nie mogła się spełnić, ale dużo więcej w niej jest o Shigeru i to on jest tu główną postacią.

Historia pewnego samuraja

Sieć niebios opowiada o dzieciństwie i młodości Shigerui, o jego szkoleniu w świątyni w Terayamie. O ojcu i dalszej rodzinie Otori, czyli zawistnych i złych wujach, którzy przejeli władzę w klanie posługując się zdradą. A także o wojnie i wydarzeniach, które poprzedzały właściwy początek w pierwszym tomie Po słowiczej podłodze. Dowiadujemy się także więcej o tym, skąd wiedział o Takeo. Poznajemy też rolę Shizuki i jej stryja Muto w tym wszystkim.

Pomysł, żeby w tym tomie przybliżyć postać Shigeru i jego motywacje był świetny. Wojownik od początku zwodził wszystkich, wiele lat udawał niegroźnego rolnika, a naprawdę planował zemstę. Autorka opowiada nam o człowieku, który stracił wszystko w tym cały szacunek najbliższych, żeby przekonać szpiegów o bezbronności i nieszkodliwości. W poprzednich częściach ten wątek jest tylko zarysowany, natomiast tu wyłania się on w pełni.

Po słowiczej podłodze | Opowieści rodu Otori

Przyjemny powrót

Sieć niebios jest świetnym ukoronowaniem cyklu Opowieści rodu Otori i bardzo się cieszę, że po latach udało mi się do tej serii wrócić i przeczytać do końca. Świat i emocje, które we mnie wzbudza ta książka sprawiają, że to jedna z moich ulubionych comfort stories.

Miło jest wrócić do ulubionych bohaterów, szczególnie po Krzyku czapli, ale nie będę spoilować dlaczego. Na samą myśl, że poniekąd cofa się czas i Otori i ich przyjaciele jeszcze nie wiedzą, co ich czeka, jakoś lepiej mi się zrobiło. Bardzo przywiązałam się do tej historii i wiem, że ten cykl na pewno zostanie na mojej półce, bo jeszcze do niego wrócę.


Pozostałe części cyklu:
1. Po słowiczej podłodze
2. Na posłaniu z trawy
3. W blasku księżyca
4. Krzyk czapli


Może Cię także zainteresować: All you need is kill


Tytuł recenzji: Powrót do ulubionych bohaterów
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Sieć niebios
Tytuł oryginału: Heaven’s Net is Wide
Autor: Lian Hearn (pseudonim Gillian Rubinstein)
Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska
Wydawnictwo: WAB
Cykl: Opowieści rodu Otori, t. 5
Data wydania: 2008
ISBN: 9788374146036
Liczba stron: 510