Samuraje | L. V. Arena

Samuraje | L. V. Arena

Samuraje

Jeśli ktoś jest zainteresowany historią Japonii, to książka Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników będzie łagodnym i przyjemnym wprowadzeniem do tematu. Książka prowadzi nas od czasów starożytnych aż do XIX wieku, kiedy nastąpił faktyczny koniec tej klasy.

Fabularyzowana historia

Prawdę mówiąc spodziewałam się czegoś trochę innego, pełniejszej opowieści także o ich kulturze, a autor skupia się głównie na historii. Jest to zarówno wielki plus tej książki, jak i (mały) minus.

Plus ponieważ książka jest spójna, dobrze się ją czyta. Jest przemyślana, i co jest jej największą zaletą, jest fabularyzowana. Autor korzysta z dialogów, skupia się na szczegółach, przytacza anegdoty, mity oraz legendy, więc cały czas coś „się dzieje”. Każdy rozdział jest oparty o konkretną postać samuraja, lub wydarzenie historyczne.

Wszystko to sprawia, że Samuraje łączą przyjemne z pożytecznym. Poznajemy esencję historii Japonii, a jednocześnie nie jesteśmy ani znudzeni, ani przeładowani datami i wydarzeniami.

Udaje się nam także poznać lepiej wybitne postacie samurajów i zrozumieć, czym właściwie kierowała się ta klasa społeczna oraz jaki wpływ wywarła na Japonię. Okazuje się, że stereotypowa wizja samuraja nieco różni się od realiów. 

Gburowaty żołdak

Na początku samuraje byli zwykłymi najemnymi żołnierzami wywodzącymi się najczęściej z niezbyt bogatych i niewykształconych rodzin. Zwykłe wojsko, stereotypowe zabijaki, gburowaci i chamscy. Arystokracja nimi gardziła i unikała dopóki mogła. Samuraje ogłady zaczęli nabierać, gdy zaczęli się bogacić i dochodzić do władzy, choć nie był to proces szybki. 

Przez wiele wieków ambicje i żądza władzy samurajów sprawiały, ze kraj kwitnącej wiśni był targany wewnętrznymi konfliktami. Nie tylko oni zresztą chcieli rządzić, równie waleczny i ambitny był kler, czyli mnisi buddyjscy, którzy także wzbudzali niepokoje. W pewnym momencie samuraje na boczny tor odsunęli nawet cesarza, pozostawiając mu jedynie władzę nominalną. 

Podstępny wiarołomca

Wizerunek jaki się z tej książki wyłania pokazuje ich jako ludzi chorobliwie ambitnych, potrafiących iść po trupach do celu, okrutnych, a nawet niezbyt wiernych danemu słowu. Niezbyt to chwalebna opowieść. Pełna jest krwi, morderstw, walk, podstępów i rytualnych samobójstw. 

Na szczęście jest kilka momentów wytchnienia od wszechobecnej walki. Choć trzeba przyznać, że nawet opowieść o ceremonii herbacianej autor oparł o rywalizację zakończoną seppuku.

Niewiele o kulturze

Skupienie autora na historii spowodowało, że dostaliśmy spójną, nieprzeładowaną wiedzą książkę. Niemniej trochę brakuje ogólnych informacji na przykład na temat bushido. Parokrotnie jest ono wspomniane, ale lakonicznie. 

Samuraje

Więcej ogólnej wiedzy przydałoby się do wyrobienia sobie obiektywnego wizerunku samurajów. Patrząc tylko przez pryzmat ich krwawej historii łatwo można uwierzyć, że samuraje to była niezbyt przyjemna klasa społeczna. Była, ale każdy kij ma dwa końce.

Wizerunki samurajów

Ciekawe było także to, że autor w treści opisuje wizerunki opisywanych bohaterów. Wydawnictwo umieściło w książce reprodukcje, ale nie dopasowało ich do treści. A szkoda, ale to drobnostka.

Ogólnie książka jest ciekawa i nadaje się do tego, żeby zacząć poznawać tę fascynującą do czasów obecnych klasę wojowników japońskich. Choć może pozbawi też czytelnika złudzeń na ich temat i rozwieje stereotypy.


Za książkę dziękuję Wydawnictwu RM.


Może zainteresują Cię inne książki historyczne?


Tytuł recenzji: Samuraje, kim naprawdę byli?
Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników
Tytuł oryginału: SAMURAI. Ascesa e declino di una grande casta di guerrieri
Autor: Leonardo Vittorio Arena
Tłumaczenie: Mateusz Kłodecki
Wydawnictwo: RM
Seria: Sekrety historii
Data wydania: 2021 (pierwsze wydanie: 2002)
ISBN: 9788381515030
Liczba stron: 256