Drugi brzeg | M. Gołkowski

Drugi brzeg | M. Gołkowski

Drugi brzeg

Czytając tę książkę właściwie cały czas dzwonił mi w głowie tekst Kazika: “Idę tam, gdzie idę, nie idę, gdzie nie idę, idę tam, gdzie lubię, nie idę, gdzie nie lubię” i od początku… Bo to mniej więcej w tej książce zgotował czytelnikom Gołkowski – opis ciągłego marszu na Drugi brzeg.

Bohater się męczy, a czytelnik z nim

W tym tomie, trzecim już, Miszka ma do wykonania zadanie, które jest efektem działań z Ołowianego świtu (tu recenzja). Musi się przeprawić na drugi brzeg Prypeci, odnaleźć obiekt 0, odkryć tajemnicę i liczyć na to, że dzięki temu uda mu się uratować skórę. No i idzie. Idzie, i idzie, i idzie… przez ⅘ książki.

Aż mnie nogi rozbolały od czytania

I po tej długiej drodze następuje szybki i dość mętny koniec. Jakby się autor spieszył gdzieś… Nie chcę za bardzo spoilować, ale liczyłam, że końcówka będzie choć trochę odkrywcza, zaskakująca. Że po tym całym rajdzie, którym umęczył Gołkowski, na końcu będzie coś ekstra, co wynagrodzi trudy podróży, da w ryj. Ale nie ma tam nic takiego :). Jakby pisarz sam się zmęczył, a największą nagrodą był koniec męczarni i książki.

Drugi brzeg

Krótko podsumowując

Drugi brzeg jest nieco lepszy niż Droga donikąd, gdzie też było dużo opisów łażenia, ale nie jakoś dużo lepszy. Szczególnie, że dość mocno przeszkadzało mi to, że fabuła była rwana. Rozpala ognisko, nagle opis koszmarów i zaraz już koniec i rusza w dalszą drogę. Rozumiem, że autor chciał podkreślić tym zabiegiem wrażenie popadania w szaleństwo i utraty pamięci, ale nie do końca się to udało.

Książka raczej tylko dla upartych fanów ZONY.


Pozostałe książki z cyklu:
1. Droga donikąd (tom 3, ale fabularnie pierwszy)
2. Ołowiany świt (tom 1, fabularnie drugi)
4. Sztywny (tom 4, niezależnie fabularny, choć w Powrocie jest do niego małe nawiązanie)
5. Powrót (tom 4, fabularnie piąty)


Subiektywna ocena: 6/10
Tytuł: Drugi brzeg (tom 2, fabularnie trzeci)
Autor: Michał Gołkowski
Data wydania: 2014
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl:  S.T.A.L.K.E.R.
Seria: Fabryczna Zona
ISBN: 9788375749939
Liczba stron: 392

 

Jedna odpowiedź

  1. […] Droga donikąd (tom 3, ale fabularnie pierwszy)2. Ołowiany świt (tom 1, fabularnie drugi)3. Drugi brzeg (tom 2, fabularnie trzeci)4. Sztywny (tom 4, niezależnie fabularny, choć w Powrocie jest do niego […]

Możliwość komentowania została wyłączona.