Sztywny | M. Gołkowski

Sztywny | M. Gołkowski

Sztywny

Czytam książki po to, żeby dowiedzieć się czegoś nowego, poznać jakąś nową perspektywę, nowy świat, czy też nowego bohatera. Lubię obserwować, co autor danej książki kazał mu robić w różnych sytuacjach. Rozgryzać dlaczego tak, a gdyby coś inaczej, to jakby to jeszcze mogło być i kiedy. I takie tam. Lubię to, dlatego dużo czytam.A w Sztywnym Gołowskiego nie lubiłam tego wszystkiego robić z wielu przyczyn.

Najpierw fabuła

Sztywny, czyli kolejny tom Gołkowskiego z cyklu S.T.A.L.K.E.R , to opowieść o młodym chłopaczku, właściwie jeszcze mentalnym nastolatku, który wychowuje się w jakiejś zapadłej wsi na pograniczu ZONY. Uczy się jeszcze w jakiejś szkole, ale nie chodzi do niej. Zamiast myśleć o przyszłości woli żyć teraz, i to bardzo intensywnie.

Zarabia szybko na krótkich, ale niebezpiecznych wyprawach do ZONY po artefakty. Jeszcze szybciej wydaje ten hajs, oczywiście na różne używki w dużych ilościach. Również sexu uprawia dużo. W ogóle wszystkiego w tej książce dużo. Płycizn i słabości fabuły oraz postaci głównego bohatera, czyli tytułowego Sztywnego, także dużo.

Co ważne, ten tom nie jest powiązany w żaden sposób z poprzednimi częściami. To zupełnie nowa historia i nowy bohater, choć akcja dzieje się też w ZONIE i na jej pograniczu.

Główny bohater wkurza

Sztywny niezmiernie mnie irytował. Nie dość, że jest okropnie wulgarny (zakładam, że to stylizacja na bohatera stereotypów o dresiarzach, którzy traktują kurwa jak przecinek), to jeszcze zachowuje się jak ostatni buc i debil.

Niezależnie od celów jakie przyświecały autorowi, bo zakładam, że były nieco inne niż zirytowanie czytelnika, no to niestety, chyba się nie udało ich osiągnąć w moim przypadku. Nie lubię głównego bohatera i tyle. Sztywny nie jest sympatyczny.

On jest bandytą, łobuzem, mordercą i cwaniaczkiem, który nie do końca wie, co robi, ale robi, bo: jakoś to będzie. Wszystko na pałę i bez myślenia o konsekwencjach. Jeśli taka była właśnie konwencja to ok, ale nie podoba mi się. W życiu wystarczająco mocno irytują mnie takie osoby, nie muszę jeszcze o nich czytać. A jeśli nawet chcę poczytać o debilach, to wystarczy mi internet. Nie trzeba do tego kupować książki.

Właściwie to po blurbie można się było tego spodziewać, ale jakoś sądziłam, że będzie w tym jakiś ciekawy pomysł, głębia, albo chociaż nie wiem, cokolwiek odkrywczego, albo chociaż przynajmniej dobra rozrywka. Niestety poza jednym w miarę ciekawym zwrocie akcji (ale nie będę spoilować), to w tej książce nie ma nic więcej.

Cierpiałam czytając Sztywnego. Niestety.


Pozostałe części w Serii:
1. Droga donikąd (tom 3, ale fabularnie pierwszy)
2. Ołowiany świt (tom 1, fabularnie drugi)
3. Drugi brzeg (tom 2, fabularnie trzeci)
4. Powrót (tom 4, fabularnie piąty)


Subiektywna ocena: 5/10
Tytuł: Sztywny (poza cyklem, ale fabularnie czwarty)
Autor: Michał Gołkowski
Data wydania: 2015
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl:  S.T.A.L.K.E.R.
Seria: Fabryczna Zona
ISBN: 9788379640645
Liczba stron: 359

 

Jedna odpowiedź

  1. […] pierwszy)2. Ołowiany świt (tom 1, fabularnie drugi)3. Drugi brzeg (tom 2, fabularnie trzeci)4. Sztywny (tom 4, niezależnie fabularny, choć w Powrocie jest do niego małe […]

Możliwość komentowania została wyłączona.