M. F. Patton, K. Cannon | Komiksowe wprowadzenie do filozofii

Okazuje się, że nawet filozofię da się wtłoczyć w ramy komiksu i pokazać w interesujący sposób. Bardzo szanuję autorów za pracę, jaką wykonali nad Komiksowym Wprowadzeniem do filozofii, bo jest to kawał dobrej roboty.

Komiksowe wprowadzenie do filozofii
Autorów jest dwóch

Pierwszy to profesor filozofii na jednym z amerykańskich uniwersytetów, drugi to ilustrator doświadczony w komiksach edukacyjnych. Razem dokonali rzeczy trudnej, bo wybrali, uporządkowali tematycznie i zmieścili do formatu obrazków skomplikowane zagadnienia stanowiące podstawy filozofii. Zrobili to po to, żeby ułatwiać ich zrozumienie wszystkim i w każdym wieku.

Komiks skupia się na sześciu głównych tematach: logice, postrzeganiu, umyśle, wolnej woli, Bogu i etyce. Każdemu jest poświęcony oddzielny rozdział. Wyjaśnienia zaczynają się od opowieści, skąd wzięła się filozofia i dlaczego jest ważna – dzięki niej rozumiemy to, jak zbudowany jest świat.

Filozofia z fabułą

Żeby nie było nudno autorzy do swojego komiksu stworzyli całą historyjkę fabularną. Wymyślili też sprytny sposób prowadzenia czytelnika kolejno po pojęciach, jak po wydarzeniach. Wykorzystali do tego postać przewodnika, jednego z filozofów – Heraklita. Jego zadaniem jest łączenie poszczególnych idei i toczenie fabuły całej opowieści.

Wszystko jest świetnie przemyślane. Heraklit przez całą historię płynie w kajaku przez rzekę filozofii, bo przecież wszystko płynie i nigdy nie wchodzimy do tej samej wody. Każda kolejna opowieść i idea zawsze w jakiś sposób tego kajaka i podróży dotyka.

Panta rei

Dzięki takiemu prowadzeniu akcji stosunkowo łatwo zaczynamy rozumieć, a może nawet i zapamiętujemy kolejne podstawowe pojęcia. Jest tu też dużo humoru, ciekawych porównań i wizualizacji. Moim zdaniem są one świetnie wpasowane i spełniają swoją funkcję i zapewniają rozrywkę zmęczonemu umysłowi, który nie lubi rozumieć trudnych zagadnień.

Jeśli głównym celem autorów była próba zachęty do przeczytania komiksu do końca, to im się to udało. Dokończysz komiks, bo będziesz chciał wiedzieć, co się stanie z Heraklitem, a nie dlatego, że filozofia Cię interesuje. A jeśli zostanie Ci coś przy tej okazji z wiedzy na temat filozofii? To doskonale!

PS Doskonałe na prezent! Tak dla młodszych, jak i starszych.

Subiektywna ocena: 10/10
Tytuł polski: Komiksowe Wprowadzenie do Filozofii
Tytuł oryginału: The Cartoon Introduction To Philosophy
Teksty: Michael F. Patton i Kevin Cannon
Rysunki: Kevin Cannon
Opracowanie graficzne wydania: Studio Karandasz
Tłumaczenie: Paweł Borkowski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania polskiego: 2016
Data wydania oryginału: 2015
ISBN: 9788321119908
Liczba stron: 176

2 myśli na temat “M. F. Patton, K. Cannon | Komiksowe wprowadzenie do filozofii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.