Komiksowe wprowadzenie do statystyki | A. Dabney, G. Klein

Komiksowe wprowadzenie do statystyki | A. Dabney, G. Klein

Komiksowe wprowadzenie do statystyki

Komiksowe wprowadzenie do statystyki jest drugim tego typu komiksem, jaki przeczytałam. Pierwszym było Komiksowe wprowadzenie do filozofii. Generalnie jestem zachwycona połączeniem komiksu i treści edukacyjnych. Uważam, że forma rysunkowa sprawdza się idealnie w tłumaczeniu dość skomplikowanych zagadnień, jakimi niewątpliwie są problemy statystyczne czy filozofia. Obrazki w tym przypadku robią za tysiąc słów.

Przede wszystkim, to na pewno nie jest komiks dla małych dzieci. Autorzy i wydawca na okładce piszą, że poziom jest raczej szkoły średniej/studencki, i że książka może być pomocna w przygotowaniu do egzaminów. Może niekoniecznie nauczy nas wszystkiego, ale komiks stworzony przez Kleina i Dabneya niewątpliwie pomoże zrozumieć podstawy.

Nie wierz ślepo!

Głównym celem tego komiksu jest nauczenie racjonalnego podejścia do liczb. Pierwszy przekaz do zapamiętania to rada: zawsze trzeba mieć świadomość, że każda liczba i statystyka jest po coś. Do nas należy ocena po co i kto je stworzył.

Autorzy przypominają o tym cały czas i kładą duży nacisk na zrozumienie różnych zależności. Podkreślają przy każdej okazji, że nawet jeśli dzięki statystyce można pewnych rzeczy się dowiedzieć, to nigdy nie można mieć absolutnej pewności co do tych wniosków.

Komiksowe wprowadzenie do statystyki

Konkrety

Jest w tym komiksie bardzo dużo “mięsa”. Autorzy rozbijają na mniejsze części podstawy wnioskowania statystycznego i objaśniają najważniejsze pojęcia np. jak się rozróżnia dane ilościowe od jakościowych; jak ważne jest to, j a k  są te dane  z b i e r a n e  oraz jak je analizować, w zależności od różnych rzeczy. I to wszystko na obrazkowych i wpadających w pamięć przykładach jak kosmici, robaki czy smoki.

Taki rysunkowy podręcznik faktycznie może być przydatny uczniom, czy studentom zaczynającym przygodę ze statystyką, bo jest fajny, zabawny i przemyślany. Ale nie tylko dla nich. Myślę, że poziom i podejście może (powinno) zainteresować każdego dorosłego, bo to są zagadnienia, z którymi spotykamy się cały czas. Np. dowiemy się z tego komiksu dlaczego średnia może być bardzo myląca. Szczególnie może być to przydatne przy porównywaniu zarobków w Polsce… 

Jedyne, co mogłabym ewentualnie nieco zmienić, to kreska. Przykro mi, ale nie podoba mi się. Na szczęście mój estetyczny gust nie ma wpływu na dobrze przemyślany przekaz.

Komiksowe wprowadzenie do statystyki

Nie ma łatwo

Statystyka generalnie nie jest jakaś szczególnie prosta i czuję ulgę, że nie uczę się do egzaminu, tylko dla samej siebie. Tym bardziej, że Komiksowe wprowadzenie do statystyki przekazuje też sporo matematyki. Natomiast jest ona tak umieszczona, żeby najpierw zrozumieć teorię, a później dopiero trafić do “Jaskini matematycznej” ze wzorami.

Myślę, że do pełnego zrozumienia większości zagadnień trzeba by przeczytać ten komiks minimum 3 razy. Ale nawet po pierwszym przeczytaniu już coś tam w głowie zostanie. To zapewne przez komiksową formę właśnie, która jest największą wartością tej książki. Obrazek robi za tysiąc słów, a czasami jest nawet skuteczniejszy w przekazywaniu wiedzy. 


Książkę dostarczył
Serwis sofario.com


Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł polski: Komiksowe wprowadzenie do statystyki
Tytuł oryginału: The cartoon introduction to statistics by Grady Klein and Alan Dabney
Scenariusz: Alan Dabney
Rysunki:  Grady Klein
Tłumaczenie: Olga Siara
Redakcja naukowa polskiego wydania: Paweł Fortuna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania polskiego: 2018 (Wydanie oryginału: 2013)
ISBN: 9788301200398
Liczba stron: 240