Cykada | Shaun Tan

Cykada | Shaun Tan

Cykada

Wyobraź sobie, ze siedzisz u przyjaciółki/przyjaciela i przy okazji rozmowy rozglądasz się po jej/jego półkach z komiksami. Nagle widzisz tytuł: Cykada oraz nazwisko Shaun Tan. To jeden z twórców, który potrafi w opowiadanie historii. Już samo to wiele mówi, czego można się spodziewać w środku.

Sięgasz. Cieniutkie. Z 30 stron. Zaczynasz przeglądać… i nagle historia Cykady absolutnie cię pochłania. Rozmowa ze znajomym przestaje Cię interesować. Skupiasz się na tym, co się dzieje w tym komiksie. Chcesz czytać dalej, do końca. Musisz się dowiedzieć, co tu się właśnie wydarzyło. 

Zaskoczenie, a może nawet szok

Po 10 minutach skończyłaś/eś i jesteś na pewno zaskoczony, może nawet zszokowany (zależy ile % masz we krwi), na pewno otrzeźwiony. I zaczynasz przeglądać jeszcze raz. Teraz dopiero dociera w pełni niesamowita minimalistyczna forma tego komiksu.

Autor ma niewątpliwy talent, Cykada jest komiksem genialnym w swej prostocie. Historia zawiera w sumie nie więcej niż sto słów i kilkanaście rysunków. Jednocześnie jest idealnie pełna. Jedynie końcówkę można interpretować na różne sposoby.

Cykada

Shaun Tan opowiada historię o samotności, inności i odrzuceniu. O brutalnym świecie, nieznającym litości, w którym żyjemy. Na szczęście ta historia nie przytłacza. Autor daje jakąś nadzieję, że jeszcze będzie dobrze. Wszyscy w pewnym sensie borykamy się z podobnymi problemami.

I nie potrzeba więcej rysunków ani słów. Opowieść się zamyka. Już dawno nie czytałam nic tak prostego i jednocześnie bardzo przejmującego. 


Także może Cię zainteresować: Przybysz


Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł polski: Cykada
Tytuł oryginału: Cicada
Autor: Shaun Tan
Tłumaczenie: Łukasz Buchalski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 2018
ISBN: 9788364858918
Liczba stron: 36