Toy Land | R. J. Szmidt

Toy Land | R. J. Szmidt

Toy Land

Toy Land jest nieco starszą pozycją z gatunku polskiego sci-fi. Zawsze gdy sięgam po takie książki zastanawiam się, na co tym razem trafię. Czy historia dobrze się zestarzała? Czy da się to jeszcze czytać? 

W przypadku Roberta J. Szmidta powinnam chyba przestać mieć takie obawy. Każda jego historia jest dopracowana i właściwie ponadczasowa. Nawet w czasach bardzo szybkiego rozwoju technologii nie ma zbyt wielkich zgrzytów z tym, co proponuje autor.

Nowy Raj

Toy Land, jak mówi podtytuł, to historia z uniwersum cyklu Pola dawno zapomnianych bitew, tylko sprzed “właściwych” wydarzeń.

Grupa najemników dostaje zadanie pomocy i ochraniania naukowców, którzy mają zbadać pewną planetę. Pierwszą trudnością jest przedostanie się przez super szczelny system laserów broniących jej atmosfery. Udaje się to bez większych strat i gdy już bohaterom wydaje się, że dalej to łatwizna, okazuje się, że planetę zamieszkuje inteligentna forma życia. To burzy ich pierwotne plany szybkiego rekonesansu. Kolejne wydarzenia to gra w domino, a planeta, która miała być rajem, dla niektórych staje się grobem.

Akcja!

Nie mogę powiedzieć, żeby fabuła była jakoś specjalnie oryginalna, czy pogłębiona. Szmidt przedstawia nam zniszczony świat post-apo, którym rządzą działające ponad prawem korporacje. Znamy go zresztą z kolejnych książek w tym uniwersum. Postacie też nie są jakoś szczególnie rozbudowane. 

Toy Land

Książka zawiera przede wszystkim akcję i to jest w porządku. Nie wszystko musi być głębokie. Cieszę się czasami na niewymagającą rozrywkę. Toy Land nie ma jakoś specjalnie oryginalnej fabuły, ale to nie ma większego znaczenia. Ta książka to kilka godzin wciągającej rozrywki.


Może Cię także zainteresować: Zwycięstwo albo śmierć | t. 4 | Ostatnia misja Asgarda | t. 5


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Toy Land
Autor: Robert J. Szmidt
Cykl: Pola dawno zapomnianych bitew (prequel)
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788380621152
Liczba stron: 272