Nieznośna lekkość bytu | M. Kundera

Nieznośna lekkość bytu | M. Kundera

Nieznośna lekkość bytu

Ach ta nieznośna lekkość bytu! To tak rzadki stan, choć przydałoby się, żeby zdarzał się nam częściej. Trudno go uchwycić w życiu, na szczęście Milan Kundera napisał książkę, w której nieźle wyjaśnia, czym jest i kiedy się pojawia.

Ale czy na pewno jest właśnie tak, jak sugeruje autor? Ja chyba miałabym nieco inną definicję, ale nie o definicje tu chodzi, tylko o cudowną historię kilku ludzi. Kundera maluje splot ich losów (czy to jeszcze przypadek, czy już przeznaczenie?), a później ich życie, wzloty i upadki. A w tle codziennego życia tych ludzi dzieje się wielka historia.

Kanwą dla książki pt. Nieznośna lekkość bytu jest 1968 rok, czyli Praska Wiosna – okres, w którym Czechosłowacja zdecydowała się walczyć z komunizmem. Kundera opisuje jakby mimochodem pochody, manifestacje i protesty.

Subtelność

Gdybym miała opisać, w jakich kolorach widzę tę książkę, to bym powiedziała, że to odcienie sepii. Kolor starych zdjęć. Niby już jest więcej kolorów niż tylko odcienie szarości, a jednak wszystko ma jednakowy odcień. Nieznośna lekkość bytu też ma taki odcień. To ładny kolor i bardzo mi się podoba.

Nieznośna lekkość bytu

Tyle jest w tej książce rozważań na temat życia! Sześć nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, żeby dwie osoby się poznały. Ale może to nie był wcale przypadek? Dziewczyna z małej wsi, która chce z niej uciec i lekarz, który boi się ustatkować, malarka, inżynier…

Kundera tak ładnie opisuje tych ludzi. Niemalże z czułością. Cały czas miałam wrażenie, że to nie są opisy żywych postaci, z krwi i kości, tylko pajęczyna ich zachowań, która tylko oplata bohaterów, pokazując im tylko ich zarysy. Szczegóły zaś musimy sobie dopowiedzieć sami.


Może Cię także zainteresować: Impas


Tytuł recenzji: Subtelne historie
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Nieznośna lekkość bytu
Tytuł oryginału: Nesnesitelná lehkost bytí
Autor: Milan Kundera
Tłumaczenie: Agnieszka Holland
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Kundera
Data wydania: 2013 (pierwsze wydanie: 1984)
ISBN: 9788377479100
Liczba stron: 384