Nothing Lasts Forever | R. Thorp

Nothing Lasts Forever | R. Thorp

Nothing Lasts Forever

Szklana pułapka, to dla niektórych film z zamierzchłych już czasów. O ile w ogóle jest jeszcze pamiętany, bo jego premiera odbyła się w 1988 roku. To dobre kino akcji, z nieśmiertelnym Brucem Willisem w roli głównej. Film został nakręcony na podstawie książki pod tytułem Nothing Lasts Forever autorstwa Rodericka Thorpa, wydanej pierwotnie w 1979 roku.

W ręce wpadło mi wydanie oryginalne, w języku angielskim. Generalnie język nie jest jakoś szczególnie skomplikowany. Zrozumiałam książkę w około 95%, głównie dlatego, że niektóre słowa są dzisiaj już lekko przestarzałe, a mi nie zawsze chciało się sprawdzać, co dokładnie oznaczają. Z kontekstu można było spokojnie wywnioskować, o co chodziło autorowi.

Książka a film

Oryginalna historia jest świetna. Tylko nie nastawiajcie się na spójność fabuły filmu i książki. Różni się tam wiele rzeczy, inne jest zakończenie, inni bohaterowie, inne poszczególne sceny.

Zgadza się za to ogólny zarys fabuły. Akcja dzieje się w wieżowcu w Los Angeles. Główny bohater jest byłym policjantem, z dużym doświadczeniem antyterrorystycznym i też chodzi po budynku boso. Terroryści mówią po niemiecku, w obydwu dziełach są też zakładnicy, biura i kilka innych scen.

Oryginalna fabuła

W książce główny bohater nazywa się Leland i ma około 50 lat. W budynku, gdzie dzieje się cała akcja pracuje jego córka (a nie żona), która jest jedną z szefowych pewnego koncernu naftowego. Cały oddział właśnie świętuje podpisanie dużej umowy. Na ich piętrze organizowana jest impreza dla pracowników. To właśnie oni zostają wzięci jako zakładnicy.

Leland widzi zabójstwo pierwszej ofiary Przywódca terrorystów z zimną krwią zabija szefa firmy. W tym momencie główny bohater podejmuje decyzję, że z terrorystami nie wolno negocjować. Trzeba ich wszystkich zabić. I do tego momentu akcja się rozkręca, momentami dostarczając dość krwawej rozrywki, np. ze szczegółami opisana jest scena walki Lelanda uzbrojonego w topór strażacki z przeciwnikiem z karabinem maszynowym. Albo dokładny opis walki wręcz z terrorystą, któremu Leland skręca kark.

Nothing Lasts Forever | Szklana pułapka

W przeciwieństwie do filmu, gdzie akcja zaczyna się właściwie od początku, w książce dość dużo miejsca na początku zajmuje zarysowanie sylwetki głównego bohatera. Dzięki temu później dobrze rozumiemy jego decyzje ale też problemy, z którymi się boryka. Książka różni się też od filmu kilkoma mniej lub bardziej zaskakującymi zwrotami akcji. W filmie część z nich mogłoby “nie przejść” przez sito poprawności politycznej. Czy książkom wolno więcej?

Generalnie Nothing Lasts Forever to całkiem przyjemna lektura, nieszczególnie wymagająca, ale też nie ma w niej zbyt wielu naiwności, skrótów myślowych, czy momentów, kiedy autorowi nie chciało się dbać o szczegóły. Jeśli ktoś chciałby poczytać coś po angielsku, to polecam. Szczególnie, że polskie wydanie jest rzadko kiedy dostępne.

Ciekawostka

Oryginalnie Thorp napisał tę książkę jako kontynuację swojej pierwszej książki The Detective, która także została zekranizowana, a główną rolę grał Frank Sinatra. Nothing Lasts Forever była pisana także z myślą o Sinatrze, dlatego główny bohater jest nieco starszy. Ale rolę dostał Bruce Willis. I moim zdaniem dobrze, bo stworzył kreację, która przez długi czas wyznaczała pewien standard filmów akcji. Dzisiaj film się już nieco zestarzał, technologia i moda kompletnie się zmieniły, dlatego lepiej sięgnąć po książkę. Jest zdecydowanie bardziej uniwersalna.


Może zainteresuje Cię także: Ring.


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Nothing Lasts Forever | Szklana pułapka
Autor: Roderick Thorp
Wydawnictwo: Graymalkin Media
Data wydania: 2012
ISBN: 9781935169185
Liczba stron: 245

 

Jedna odpowiedź

  1. Aleksandra pisze:

    Nie miałam pojęcia, że „Szklana pułapka” powstała na podstawie książki. Wiele się jeszcze muszę w życiu nauczyć… 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.