Pilot ci tego nie powie | P. Smith

Pilot ci tego nie powie | P. Smith

Pilot ci tego nie powie

Myślałam, że Pilot ci tego nie powie będzie to lekki i przyjemny wybór mniej lub bardziej zabawnych, czy ciekawych historii, które Patrick Smith zebrał przez ponad 25 lat pracy pilota. W książce zaś anegdoty zajmują tylko około 30% miejsca. Co jest więc pozostałą częścią?

Pilot Ci tego nie powie, to właściwie kompendium na temat szeroko pojętego lotnictwa i pracy pilota. Smith opisuje po trochu właściwie każdy temat: jest tu trochę historii, szczegóły techniczne samolotów, przebieg kariery pilota, łącznie z dokładnymi wyliczeniami zarobków oraz uroków i cieni tej pracy. Bardzo mnie zdziwiło, że to wcale nie jest droga usłana różami, czasami wręcz przeciwnie! Szczególnie zaskakująca była dla mnie bezwzględna zasada starszeństwa oraz długie przymusowe urlopy, związane z różnymi problemami linii lotniczych.

Poznamy również rozważania autora na temat lotnictwa w sztuce (najsłabsza część książki) oraz bolączek współczesnego lotnictwa (np. częste opóźnienia czy drobiazgowe, nieprzyjemne i wg autora niepotrzebne procedury bezpieczeństwa) i pomysłach na to, w jaki sposób można by spróbować im zaradzić.

Oprócz tematów związanych stricte z lataniem dowiemy się też wiele na temat lotnisk, infrastruktury, procedur, przyszłości lotnictwa (wiedzieliście, że podczas upałów samoloty nie bardzo mogą latać? Ciekawe, co będzie, jak klimat się ociepli jeszcze bardziej) oraz poznamy romantyczne podejście Smitha do jego pasji. Bo niewątpliwie lotnictwo jest jego pasją, to w książce widać i jest to bardzo fajne.

Ask The Pilot

Pilot… ma specyficzny układ treści. Rozdziały z przemyśleniami Smitha są przemieszane z odpowiedziami na pytania od czytelników jego bloga (askthepilot.com). Dzięki temu poznajemy prawdę na temat powszechnych mitów i różnych ciekawostek, o które pytali go ludzie.

Autor wyjaśnia w nich istotę wielu koszmarów prawie każdego pasażera. Na przykład opisuje dokładnie dlaczego turbulencje nie są niebezpieczne, choć ja akurat się ich nigdy nie bałam. Uważam, że to trochę jakby się bać podczas jazdy autem po wyboistej drodze, przecież o chmury się nie rozbijemy. Smith pisze też o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, np. gdy ptak wleci w silnik, albo w samolot uderzy piorun.

Pilot ci tego nie powie

Autor dużo miejsca poświęca także bezpieczeństwu oraz katastrofom lotniczym. Wyjaśnia, dlaczego się wydarzyły oraz w jaki sposób linie lotnicze teraz im zapobiegają. Z książki wyłania się przekonujący wniosek – podróże samolotem są najbezpieczniejszym środkiem podróżowania. Kropka.

A może by tak dodać zdjęcia?

Generalnie książka jest bardzo dobra i czytałam ją z wielką przyjemnością, ale… czy nie dałoby się do niej dodać jeszcze zdjęć obrazujących tego, o czym autor pisze? Wiem, że całość i tak ma 400 stron, ale te 10 – 20 stron więcej w tej sytuacji nie zrobiłoby pewnie wielkiej różnicy (choć pewnie dołożyło sporo pracy wydawnictwu w zdobywaniu praw do druku).

Niestety w obecnej formie jest kilka momentów, gdzie żeby w pełni docenić temat, trzeba czytać Pilota… z dostępem do internetu pod ręką. Nie da się wyobrazić designu wymienionych modelach samolotów (oraz architektury budynków lotnisk) bez ich zobaczenia. Zdjęcia znacznie by uprzyjemniły i ułatwiły lekturę. A tak to trzeba googlać.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Więcej większych zarzutów nie mam (oprócz kilku literówek), choć zainteresowanych książką muszę uprzedzić, że Smith zaczyna z grubej rury, bo od szczegółów technicznych samolotów. Nie jest to zbyt pasjonujący temat, ale na szczęście nie jest też zbyt rozwleczony. Trzeba po prostu przebrnąć.

Myślę, że książka ma na tyle szerokie spektrum tematów, że każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Jeśli ktoś lubi lotnictwo, to książka na pewno go zainteresuje. Jeżeli ktoś się boi latać i potrzebuje rzeczowego przekonania, że nie ma czego, to tu je znajdzie w rozsądnej formie.

Na tyle, na ile mogłam ocenić, Smith jest rzeczowy, nie koloryzuje ani nie pudruje rzeczywistości. Jak wspomniałam wcześniej, widać jego pasję i dzięki temu jego opowieści czyta się z przyjemnością – czuć, że chłop zna się na temacie i potrafi tę wiedzę przekazać w interesujący sposób. Dorzucone od czasu do czasu zabawne anegdoty dopełniają całość.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu MUZA. <3

Książka a blurb [akapity nieobowiązkowe]

Pytania postawione w pierwszym akapicie blurba są niewłaściwie postawione i nie bardzo się mają do zawartości książki. Nie ma w niej nic o kanapkach pilotów (ale jest o jedzeniu), o klaskaniu owszem jest, ale w zupełnie innym świetle, niż jest to zasugerowane; Smith w ogóle nie porusza kwestii narodowości. I co to właściwie znaczy nieostrożny pasażer?

Może i się czepiam, ale takie naciągnięcia (clickbaity, choć tu bardziej buybaity) mnie denerwują. Gdy opis na okładce coś mi obieca, a później w książce tego nie znajdę, to czuję się zawiedziona, wkurzona i w pewnym sensie oszukana. Na szczęście druga część blurba jest w porządku.


Może Cię także zainteresować: Przymrużonym okiem pilota prywatnego | Flight Manual


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Pilot ci tego nie powie
Tytuł oryginału: Cockpit confidential. Everything You Need to Know about Air Travel: Questions, Answers, & Reflections
Autor: Patrick Smith
Tłumaczenie: Jolanta Sawicka
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 2019
Data pierwszego wydania: 2013
ISBN:  9788328711662
Liczba stron: 432