Uczeń nekromanty: Fascynacja | E. Raj

Uczeń nekromanty: Fascynacja | E. Raj

Uczeń nekromanty - Fascynacja

Ella Raj to niewątpliwie dobrze zapowiadająca się autorka fantasy, a przynajmniej wszystko na to wskazuje. Jest niezależna, pomysłowa, waleczna i wyciąga wnioski. Po bardzo fajnym początku, jakim był Tom I  Ucznia nekromanty: Plaga, zmianie wydawnictwa oraz udanej akcji crowdfundingowej, Ella Raj dostarczyła nam książka Uczeń Nekromanty: Fascynacja, Tom II. Jak w przypadku pierwszej części Fascynacja jest grubą książką, co zapowiada tylko dobrą i długą przygodę.

Ahoj przygodo

Plaga, plaga i po pladze… Każdy w królestwie liże rany po mistycznej pladze, która była kulminacją tomu 1. Nasze cudowne dziecko Norgal właśnie się obudził z śpiączki, w której był karmiony przez coś co moglibyśmy porównać do magicznej stommy. Tymczasem Rothgar, który prawie dokonał przemiany w potężnego licza, która daje mu wielką moc nad nieumarłymi, znalazł sobie teren na pograniczu dwóch królestw i próbuje być swego rodzaju klinem, który ma kopalnie bogactw. Trzeba się z nim liczyć mimo, że pachnie trupem.

Zwrot akcji następuje już na samym początku i jest dość drastyczny. Na początku książki,  od razu po przebudzeniu Norgala, zostaje on teleportowany na księżyc wraz z Svenem i Noxem.

Rothgar zaś, który wcześniej zapowiadał się na Lucjusza Malfoya, zmienia pozycję na bardziej liberalną. Okazuje się być także swoistym lepem na kobiety, bo dziewczyny lecą do niego jak ćmy do świecy. 

Mimo zupełnie innego imagu w tomie pierwszym Rothgar wraca do naszych łask jako przyziemny mag, który pokonuje wewnętrzne problemy i daje szansę miłości. W międzyczasie, Norgal zesłany przez Rotghara na księżyc, szuka drogi powrotnej do domu próbując po drodze odnaleźć swoich przyjaciół. 

Uczeń nekromanty bez nekromanty

Tom pierwszy był interesującym zawiązaniem pomysłu. W tomie drugim dostaliśmy dużo mrocznej akcji i opisów, które wciągały nas w uniwersum Ucznia nekromanty… Wszystko fajnie, tylko że czytelnik może poczuć się nieco zagubiony, bo ani w tej książce nie ma ucznia, ani nekromanty. 

W Tomie II Ucznia Nekromanty: Fascynacja znajdziemy dużo od akcji, seksu, miłości przez co chyba zaginął gdzieś pierwotny pomysł. W raz z tym znika też jakiś element dark fantasy sprawiając, że Fascynacja staje się o wiele bardziej otwartą na młodszych czytelników książką. 

Ale zaraz powiecie: w Gwiezdnych Wojnach też nie zawsze jest wojna! Tak, ale tam problem jest o tyle inny, że dla piknikowych fanów serii nie można wcisnąć czegokolwiek bez mocy lub Jedi. Za to dla oddanych fanów przesyt tych elementów staje się ciężarem. Idealnym przykładem jest gra Star Wars: Old republic, która początkowo przyciągnęła dużą bazę wytrwałych fanów. Jednak wprowadzenie klasy postaci Jedi “przesiliło” ilość mocy w grze i zabiło ostatecznie jej najwierniejszy fan base.

Czy ta zmiana taktyki fabularnej książki Raj jest zła? Pozostawiam to do własnej oceny. Trzeba jednak przyznać, że w Fascynacji jesteśmy wrzuceni na zupełnie inne wody, bardziej romantyczne i koncentrujące się na radzeniu sobie z własnymi wewnętrznymi problemami. 

Do tego mocno cringe’owe elementy relacji Norgala z Svenem sprawiają, że mężczyznom trudno utożsamić się z jej bohaterami. Z drugiej jednak strony czytelnicy szukający czułych opisów będą zadowoleni. 

Czy warto?

Warto. Bo czasem nie chodzi o słabości pojedynczego tomu. Każdy twórca ma słabsze i lepsze momenty, ale od razu widać talent. Niewiele jest w końcu powieści, które mają prawie 1000 stron, a czyta się je bardzo szybko.

Wyborna robota, bo należy pamiętać, że to w ogóle dopiero druga książka autorki. Raj umie w opisy charakterów postaci – są wciągające. Dostajemy też sporo innych zaskoczek, które są fajniejsze tym bardziej, że po pierwszym tomie autorka wprowadziła sporo usprawnień. 

Uczeń nekromanty - Fascynacja

Jest na przykład drzewo genealogiczne, żeby ułatwić zrozumienie rodzinnych meandrów rodu królewskiego, fabuła została skrócona, ogólnie jest mniej wątków i informacji, przez co łatwiej przyswajamy historię. W ogóle fajnie jest być świadkiem rozwoju tej historii. 

Jeśli od przeczytania tomu 1 minęło już Wam trochę czasu, to warto przypomnieć sobie fabułę. Fascynacja nie odnosi się za mocno do przeszłości z Plagi, choć trochę mogłaby. Biorąc pod uwagę niezwykle dynamiczne zakończenie Fascynacji, to w tomie III czeka nas naprawdę DUŻO akcji. 


Może Cię także zainteresować: Uczeń nekromanty: Plaga, t. 1


Autor recenzji: GR
Tytuł: Uczeń nekromanty: Fascynacja, t. 2
Seria: Opowiadania z cyklu Uczeń nekromanty
Autor: E. Raj
Wydawnictwo: Wydawnictwo HM
Data wydania: 2021
ISBN:
Liczba stron: 990