Wiedźmin: Ballada o dwóch wilkach | M. Montlló, B. Sztybor

Wiedźmin: Ballada o dwóch wilkach | M. Montlló, B. Sztybor

Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach

Wiedźmin: Ballada o dwóch wilkach to już siódmy tom z serii komiksów, które zaczęły wychodzić “po grze”. Prawdę mówiąc nie spodziewałam się po nim niczego specjalnego. Ot odrobiny rozrywki. A jednak autorzy mnie bardzo pozytywnie zaskoczyli.

Po pierwszym rzucie oka na rysunki myślałam, że będą ok, ale bez większych zachwytów. Jednak doceniłam je, gdy wpatrzyłam się w szczegóły. Siła detali jest naprawdę duża. Wyróżnia się mimika postaci, szczególnie Jaskra. 

I te wizualizacje muzyki. Miki Montlló miał cudowny pomysł, jak graficznie przedstawić ballady Jaskra i od razu przekazać w jakim stylu są skomponowane. W skrócie, Montlló wykorzystał design podobny do memów o “smacznej kawusi”. Wynika z nich, że styl Jaskra był dość chodnikowy. Bard w tej części to taki Zenek Martyniuk Temerii. Bardzo mi się spodobała taka wizja. Parę razy prychłam.

Wiedźmin i postacie ze znanych baśni

Bartosz Sztybor także jest w świetnej formie. Opowiada niby zwykłą historię, bardzo typową dla wiedźmina. Geralt otrzymuje zlecenie zabicia wilkołaka. Jednak ten jeszcze nikogo nie zabił, więc Geralt postanawia puścić go wolno i wtedy właśnie pojawia się trup. Geralt przeczuwa jednak, że coś w tej historii jest nie tak i że wszyscy kłamią, a on chce, jak zwykle, dokonać słusznego wyboru. 

Sztybor bardzo fajnie łączy różne historie. Są tu ślady inspiracji znanych baśni o Czerwonym Kapturku i Trzech Świnkach (siostry Schwinke, hehe). Występują nawet sami bracia Grimm. Do tego znajdziemy doskonale znane elementy świata stworzonego przez Sapkowskiego. Są klątwy, dopplery, wilkołaki i nekkery. Doskonała mieszanka zapewniająca świetną rozrywkę.

Wiedźmińskie eksperymenty

Mam wrażenie, że cała ta seria na tyle okrzepła, że każda kolejna część jest coraz odważniejsza. W Wiedźmin: Ballada o dwóch wilkach jest wyraźnie więcej Jaskra niż zwykle – dużo wizualizacji jego ballad. Ale watki są sprytnie połączone, tak, że to nawet dodaje smaczku i popycha fabułę do przodu.

Mam nadzieję, że kolejne epizody z tego cyklu będą jeszcze bardziej odważne i poeksplorują także inne postacie i motywy, których przecież w tym świecie nie brakuje. Jako wierna fanka naprawdę na to liczę i czekam z niecierpliwością na kolejne historie.


Pozostałe części:
t1 – Dom ze szkła
t2 – Dzieci Lisicy
t3 – Klątwa kruków
t4 – Córka płomienia
t5 – Zatarte wspomnienia
t6 – Wiedźmi lament
Wiedźmin: Ronin


Tytuł recenzji: Niby tylko kolejne przygody, a jednak zaskoczenie
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Wiedźmin: Ballada o dwóch wilkach
Tytuł oryginału: The Witcher Volume 7: The Ballad of Two Wolves
Rysunki & kolory & okładka & strony rozdziałowe: Miki Montlló
Asystenci rysownika: Oriol Perez (rysunki), Helena Rossetti (kolory)
Scenariusz: Bartosz Sztybor
Wydawnictwo: Dark Horse Books/ Egmont
Cykl: Wiedźmin – Dark Horse (tom 7)
Data wydania: 2023
ISBN: 9788328155701
Liczba stron: 112
Nakład: –