Niepamięć absolutna | M. Pitura, A. Serkowski

Niepamięć absolutna | M. Pitura, A. Serkowski

Niepamięć absolutna

Komiks pt. Niepamięć absolutna kupiłam po okładce. Zaintrygował mnie zarówno tytuł, rysunek i kolory. Oraz jest to komiks polskich twórców, a rodzimą twórczość trzeba wspierać. Okazało się, że to niezła historia i okładka słusznie mnie skusiła.

Serkowski i Pitura zapraszają do świata, w którym roboty przejęły od ludzi absolutnie wszystkie niewdzięczne zajęcia. Nawet policja jest obsługiwana automatycznie, bo nie ma morderstw ani poważnych przestępstw. Wprawdzie zostało jeszcze kilku żywych funkcjonariuszy, ale ich działalność ogranicza się do zlecania działań maszynom. Wystarczy wcisnąć guzik i nic nie trzeba robić.

Zmechanizowany świat przyszłości

Jednak pewnego dnia dzieje się rzecz niespotykana w tym idealnym świecie. Ktoś umiera z winy maszyn. Sprawę podejmuje ambitny policjant, który nie ma zamiaru oddawać jej robotom. Jego losy już się kiedyś z nimi skrzyżowały i tym razem nie zamierza im ani trochę ufać. Przejmuje śledztwo we własne ręce, po czym okazuje się, że sytuacja komplikuje się na tyle, że zaczyna być niebezpiecznie.

Serkowski i Pitura stworzyli ciekawą wizję świata przyszłości. Bohaterowie są jacyś, mają historię i charaktery rozbudowane na tyle, żeby lektura komiksu sprawiała prawdziwą przyjemność. Poznajemy motywacje postaci i dość dokładnie świat, w którym żyją. Na niespełna stu stronach autorom udało się zbudować kompletną historię, której niczego nie brakuje. Dobrze to przemyśleli!

Chcę więcej

Naprawdę chciałabym, żeby Niepamięć absolutna była dłuższa i pociągnęła kilka mniejszych wątków, żeby autorzy nieco bardziej szczegółowo wprowadzili nas do wymyślonego przez siebie świata. Ale i bez tego historia wciąga i jest dobrze zaplanowana. Do zrozumienia tej opowieści nie potrzeba nic więcej, a końcówka jest zaskakująca, co jest ogromną zaletą.

W ogóle rysunki są ciekawe, kolory stonowane, jak lubię, dialogi zabawne i niosące emocje. Interesujący jest też temat, który oprócz sci-fi zawiera także nutkę nadprzyrodzoności oraz przemyślenia na temat przyszłości ludzkości w rozwijającej się zrobotyzowanej cywilizacji. Bardzo bym chciała, żeby tak dobrych komiksów powstawało w Polsce więcej.


Może Cię także zainteresować: Sandman: Preludia i nokturny


Tytuł recenzji: Trzeba pamiętać
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Niepamięć absolutna
Rysunki: Antoni Serkowski 
Scenariusz: Mariusz Pitura
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 2022
ISBN: 9788366128996
Liczba stron: 120
Nakład: –