Atomic Habits | J. Clear

Atomic Habits | J. Clear

Atomic habits

Są nawyki dobre i złe i chyba nie znam już żadnej osoby, która nie byłaby przynajmniej teoretycznie świadoma ich siły. Ale teoria to jedno, a praktyka to drugie. Wie to każdy, który próbował na przykład ograniczyć cukier w diecie, czy zacząć regularnie ćwiczyć. James Clear w swojej książce Atomic Habits przekonuje jednak, że nawyki da się ujarzmić i wcale nie jest to trudne (ale też nie proste). 

Ale najpierw trzeba wiedzieć jak to zrobić. Autor wie i przekazuje tę wiedzę. Do tego czyni to przejrzyście i przystępnie. Clear daje konkretne przykłady zachowań oraz dokładne sposoby zastosowania. Rozbija teorię powstawania zwyczajów na części i tłumaczy je krok po kroku. Ciekawie pisze o tym, czym w ogóle jest nawyk i co nam daje, czy raczej, dlaczego tak łatwo nam wykształcić te złe, a nie dobre.

Cztery prawa nawyku

James Clear podaje teorię nawyków w czterech prawach. A więc:

  • make it obvious
  • make it attractive
  • make it easy
  • make it satisfying*

*podaję po angielsku, ponieważ czytałam książkę w oryginale, zresztą uważam, że tak brzmią dobrze i zrozumiale.

Później autor rozbija te prawa na przykłady oraz sposoby wdrożenia. Bardzo fajnie jest ta wiedza podana i na pewno część wykorzystam. Jedną z ciekawszych jest porada dotycząca powiązania nowych nawyków, które chce się wprowadzić, do starych, już ugruntowanych. I to jest coś co postaram się wykorzystać. Chcę przyzwyczaić się do medytacji przynajmniej paru minut i powiązać ją z porannym jedzeniem śniadania przed wyjściem do pracy.

Nie jest to wiedza magiczna

Spora część książki, to rzeczy, które nie były dla mnie nowe. Niektóre przytoczone sposoby wykorzystuję już od dawna i doszłam do nich niejako sama. Np. odwrotnością “make it easy” jest “make it impossible”. Wykorzystuję tę zasadę do ograniczenia słodyczy (nie kupuję, nie trzymam w domu) czy rezygnacji z oglądania TV (nie mam podłączenia do kablówki).

Zaczęłam też myśleć o czytaniu jak o nawyku. Co mi ono daje, że odruchowo sięgam po książkę gdy czekam, albo odpoczywam? Otóż mam (później) poczucie robienia przyjemnego z pożytecznym. Książki zmuszają mnie do skupienia się na treści i oderwania się od codziennych problemów. Sprawiają, że czas płynie szybciej. Książki to także instant przeniesienie gdzieś, gdzie przynajmniej przez chwilę nie będę myśleć, że świat i ludzie zmierzają do samozagłady. Bez kolejnych książek nie byłoby również tego bloga, który jest najbardziej namacalnym dowodem mojego wysiłku.

Zmiany są długie

Generalnie Atomic Habits to jedna z pierwszych, jeśli w ogóle nie pierwsza książka która obrazowo i wiarygodnie pokazuje, że proces zmian jest długi. Większość podręczników nie przywiązuje większej wagi do tego, żeby zaszczepić w czytelniku świadomość, że zmiana nastawienia i nawyków, to codzienna i mozolna walka. Pełna wzlotów i upadków. Walka, która może zająć nawet całe lata. 

Nic się nie dzieje z dnia na dzień. Nie ma sukcesów overnight. Jak pisze autor, trzeba pokochać monotonne powtarzanie tego samego dzień po dniu. Budowanie tej świadomości to ogromna wartość tej książki.

Atomic habits

Trochę powtórzeń

Natomiast Atomic Habits ma też kilka słabszych momentów. Mniej więcej w połowie autor zaczyna się powtarzać. Nie tylko przytacza te same porównania i anegdoty, ale także mówi właściwie o tym samym, tylko w nieco inny sposób. Jest to jednak na tyle do siebie podobne, że nie usprawiedliwia tych powtórzeń i książka zaczyna nieco nudzić.

Później znów zaczyna robić się ciekawiej, ale z kolei zaczęło mnie irytować to, że nie ma przypisów odnośnie przytaczanych badań. Na końcu książki zorientowałam się, że jednak są, a przynajmniej w pewnym sensie. Wydawnictwo zdecydowało się podać je na końcu, bez przypisania do konkretnego twierdzenia/fragmentu w tekście, tylko do strony. Mhm. Już widzę, jak ludzie to czytają i sprawdzają.

To są jednak drobnostki. James Clear stworzył interesujący podręcznik ułatwiający zrozumienie procesu tworzenia nawyków. Atomic Habits jest ciekawą książką i może być wartościową pomocą dla kogoś, kto ma ambicję osiągania więcej.


Może Cię także zainteresować: Efekt piaskownicy


Tytuł recenzji: Nawyki to konsekwencja w działaniu
Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł oryginału: Atomic Habits: An Easy & Proven Way to Build Good Habits & Break Bad Ones
Autor: James Clear
Wydawnictwo: Penguin Random House
Data wydania: 2018
ISBN: 9781847941831
Liczba stron: 320
Nakład: –