Przemiana | F. Kafka

Przemiana | F. Kafka

Przemiana | The Metamorphosis

Kupiłam tę książkę po okładce oraz jako pamiątkę z wyjazdu do Turcji. Angielska wersja książki Kafki pt. Przemiana jest cieniutką nowelką, idealną do walizki. Natomiast mimo tego, że jest krótka, to zawiera potężną historię. 

Wyobraź sobie, że pewnego dnia budzisz się jako karaluchopodobny robak. Twoje ciało ma ograniczoną mobilność, a kończyny są cienkie i delikatne. Stracil_ś też zdolność mówienia, bo karaluchy przecież nie mają strun głosowych. Twoja rodzina jest przerażona i obrzydzona, ale najgorsze jest to, że twój mobbingujacy pracodawca widzi cię w takim stanie, co oczywiście sprawia, że tracisz posadę. I to jest dopiero prawdziwy problem, bo jesteś głównym żywicielem całej rodziny.

Matka, siostra i ojciec, którzy do tej pory nie pracowali, muszą ogarnąć teraz, jak żyć bez twoich zarobków. A ty jesteś karaluchem i chociaż nie możesz się z nikim komunikować, to wciąż rozumiesz co się dzieje dookoła… Aż pewnego dnia twoi bliscy są już zmęczeni twoją innością, ty sam_ także masz już dość takiego życia…

Metaforyczny świat Kafki

Od samego początku książki wiedziałam, że tytułowa przemiana to tylko przenośnia. Metamorfoza w odrażającego dla ludzi robaka może być symbolem jakiejś ułomności, albo choroby, która sprawia, że człowiek staje się bezużyteczny społecznie. Albo gorzej. Staje się obciążeniem dla rodziny, zarówno finansowym jak i skazą na wizerunku.

Jak ludzie, nawet najbliżsi, zachowują się w takiej sytuacji? Czy będą w stanie przezwyciężyć niechęć w imię miłości? Jak długo zachowają pamięć o poprzedniej, właściwej formie członka rodziny? 

W wizji Kafki rodzina Samsów bardzo się stara. Przynajmniej przez jakiś czas. Później niestety następuje atrofia uczuć i przywiązania. Gregor – karaluch – podświadomie wie, że jest tylko jedno możliwe zakończenie tej historii. Był podporą, teraz jest ciężarem. Nie chce tak żyć i nic dziwnego. 

Przemiana | The Metamorphosis

Dla każdego coś niemiłego

W książce tej każdy znajdzie sobie coś innego, w zależności od doświadczeń. Przemiana w karalucha może symbolizować nieuleczalną chorobę, kalectwo ale też skrajną depresję. Generalnie jakiś stan, w którym komunikacja nie jest możliwa, albo przynajmniej zdrowe osoby sądzą, że nie jest. Ale żeby się skomunikować trzeba chcieć, natomiast rodzina Grega nie bardzo chce. Albo może i chce, ale dopóki wierzy w powrót do zdrowia/normalności.

Przemiana to książka o samotności, odpowiedzialności i o ludzkiej słabości, która nakazuje im w dłuższej perspektywie myśleć tylko o sobie. Tak niewiele stron wystarczyło Kafce, żeby wykreować kompletny i dosadny wizerunek ludzi w obliczu nieszczęścia odcinających się nawet od najbliższych. Taki jest świat. Tak to wszystko wygląda. Nie ma tu happy endu. Trzeba się z tym pogodzić. 


Może Cię także zainteresować: Cykada


Tytuł recenzji: Ludzie są tylko ludźmi
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: The Metamorphosis (Przemiana)
Tytuł oryginału: Die Verwandlung
Autor: Franz Kafka
Tłumaczenie na angielski: Hakan Çelik
Wydawnictwo: Tutku Yayınevi
Data wydania: 2019 (pierwsze wydanie: 1915)
ISBN: 9786059734677
Liczba stron: 80
Nakład: –