Pod osłoną deszczu | J. Moyes

Pod osłoną deszczu | J. Moyes

Pod osłoną deszczu

Książka Pod osłoną deszczu jest dokładnie typem opowieści jakie lubię u Jojo Moyes. Zakochałam się w lekkości i wiarygodności jej postaci. Moim zdaniem sekret pisarki polega właśnie na tworzeniu wspaniałych bohaterów. Wielowymiarowych, nieoczywistych, prawdziwych. Ludzi, którzy jak wszyscy zmagają się z życiem.

Tym razem autorka zabiera nas do dżdżystej Irlandii. Matka, której nie układa się w życiu wysyła tam swoją szesnastoletnią córkę, żeby spędziła trochę czasu ze swoimi dziadkami, których ledwie zna. Nastolatka nie jest zadowolona z zamiany Londynu na wieś, w której nic się nie dzieje, wiadomo. 

Czas leczy rany

Z biegiem czasu nastolatka poznaje lepiej swoją rodzinę i okazuje się, że Irlandia jednak zaczyna się jej podobać, a przebywanie z bliskimi powoli naprawia zerwane wiele lat temu relacje. Niby nic wyjątkowego, same oczywistości, historia jak wiele innych, a jednak także coś więcej.

Szanuję Moyes, że w jej książkach każdy znajdzie coś dla siebie. Opisywane postacie mają jakieś charaktery i znamy ich motywacje. Są tu i przemyślenia nastolatki, ale także jej matki oraz babki, starszej już kobiety, która wychowywała się w innych czasach.

Opowieść o rodzinie

Trzy pokolenia kobiet pokazują jak zmieniało się podejście do życia przez ostatnich sto lat. Babka wychowana jeszcze w sztywnych, konserwatywnych warunkach, gdzie kobiety nie robiły wielu rzeczy, bo co by ludzie powiedzieli. Matka jest z generacji, której wolno było nieco więcej. Ma nieślubne dziecko i jakoś sobie radzi, chociaż z dala od rodzinnej posiadłości. Za to córka, to już zupełnie współczesne pokolenie osób, którym młodość i względne bogactwo daje podstawy do poczucia omnipotencji i przeświadczenia, że może dowolnie kształtować świat wokół siebie.

Problemy trzech bohaterek splatają się i obrazują niełatwe relacje rodzinne i problemy związane z trudnym dorastaniem, które czasem nawet mimo pewnego wieku nie jest zakończone. 

Pod osłoną deszczu

Duża historia

Autorka próbowała nadać na początku tej książki monumentalności jak w powieściach gotyckich. Myślałam, że dalej wydarzy się jakiś plot twist, który zmieni zupełnie fabułę. Jednak żadnego morderstwa nie było. Jedynie czasach popełniane błędy, silne emocje i próby nieudolnego radzenia sobie z nieprzyjazną rzeczywistością i efektami wcześniejszych decyzji bohaterów.

Pod osłoną deszczu to debiut książkowy Moyes i z perspektywy innych jej książek, uważam że bardzo dobry. Nie odstaje od jej pozostałych historii i jest bardzo miłą perspektywą kilku popołudni spędzonych w towarzystwie świata wykreowanego przez Moyes.


Może Cię także zainteresować: Dwa dni w Paryżu


Tytuł recenzji: Trudne relacje rodzinne
Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Pod osłoną deszczu
Tytuł oryginału: Sheltering Rain
Autor: Jojo Moyes
Tłumaczenie: Monika Bukowska
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022 (pierwsze wydanie: 2002)
ISBN: 9788324076062
Liczba stron: 458