Trzynasta opowieść | D. Setterfield

Trzynasta opowieść | D. Setterfield

Trzynasta opowieść

Wszyscy, którzy lubią epickie, mroczne opowieści z niesamowitą tajemnicą, pokochają książkę Trzynasta opowieść. A jeśli ktoś uwielbia książki o książkach, to już w ogóle, bo o tym także jest ta historia.

Mroczne tajemnice

Pewna antykwariuszka hobbystycznie pisząca biografie dostaje tajemniczy list od bardzo znanej pisarki, która zaprasza ją do swojej posiadłości. Autorka jest u schyłku życia i wybrała właśnie ją do spisania po raz pierwszy jej prawdziwych losów. Po świecie krążyło już wiele historii, ale wszystkie były zmyślone. Co więcej, znów istnieje szansa, że słynna Vida Winter tym razem też spróbuje zmyślać.

Margaret, czyli główna bohaterka, jedzie do jej odludnej posiadłości i próbuje wyłuskać prawdę. Vida Winter ma jednak swoje własne plany dotyczące toku realizacji biografii. Opowieść zaczyna na długo przed swoimi urodzinami, opisując swoich przodków, bez zrozumienia których nie da się zrozumieć wyniosłej pani Winter.

Dość szybko poznajemy coraz więcej historii, ale wraz z nimi pojawia się coraz więcej pytań i tajemnic. Z każdym kolejnym dniem spędzonym w posiadłości dziwacznej pisarki kolejne elementy układanki wskakują na swoje miejsce. Margaret ma niejasne przeczucie, że w tej historii jest znacznie więcej, niż Vida Winter mówi słowami. Zaczyna więc poszukiwania na własną rękę.

Trzynasta opowieść

Wciągająca

Trzynasta opowieść klimatem bardzo przypomina Rebekę Daphne du Maurier. Podobnie prowadzona jest opowieść, podobny jest także mroczny, niepokojący klimat angielskich rodów arystokratycznych przez pokolenia gromadzących majątki. W ich posiadłościach działo się wszystko, ukryte za grubymi murami, gęstą zielenią wielkich ogrodów i milczeniem służby. 

Trzynastą opowieść opublikowano po raz pierwszy w 2006 roku, a więc prawie dwadzieścia lat temu. Akcja dzieje się współcześnie, choć wspomnienia bohaterów przenoszą czytelnika nieco wstecz. Niemniej Diane Setterfield stworzyła historię, która zadowoli nawet bardzo wybredne_ych miłośników powieści historycznych.

Już dawno nie miałam tak, że nie mogłam oderwać się od książki dopóki jej nie skończyłam. Trzynasta opowieść wessała mnie nieodwołalnie i głęboko. Nie jadłam, nie piłam i ponad 400 stron skończyłam w kilka godzin. Myślę, że to najlepsza rekomendacja tej książki, jaką mogę dać.


Może Cię także zainteresować: Rebeka


Tytuł recenzji: Duszne życie za murami posiadłości
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Trzynasta opowieść
Tytuł oryginału: The Thirteenth Tale
Autorka: Diane Setterfield
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
Seria: butikowa
Data wydania: 2021 (pierwsze wydanie: 2006)
ISBN: 9788382151541
Liczba stron: 448