Drzwi percepcji | A. Huxley

Drzwi percepcji | A. Huxley

Drzwi percepcji | Niebo i piekło

Doświadczenia psychonautyczne nie tylko są nieprzekazywalne, ale też niedające się dobrze opisać. Sądziłam jednak, że jeśli ktokolwiek miałby to zrobić sensownie, to właśnie Huxley. Sięgnęłam więc po Drzwi percepcji, czyli relację z eksperymentu, w ktorym w kontrolowanych warunkach pisarz przyjął meskalinę, czyli halucynogen pozyskiwany z meksykańskich kaktusów.

Huxley opisuje sposób działania substancji na kolejne zmysły i emocje: wzrok, umiejętność myślenia i zapamiętywania, a także na wolę, czy poczucie czasu. Przy czym autor stara się robić to profesjonalnie, żeby podkreślić, że dla niego to faktycznie eksperyment naukowy, a nie “branie narkotyków” i zabawa.

Zresztą całe doświadczenie było szczegółowo zaprojektowane. Przewidziane zostało badanie reakcji na różne kolory, muzykę, obrazy, przyrodę, czy ekspozycję na wiele bodźców podczas spacerów w różne miejsca. W trakcie trwania eksperymentu towarzyszący mu badacze zadawali pytania, a całość została nagrana. Huxley spisał relację własnie na podstawie tego nagrania i przemyśleń, tych które miał w trakcie i tych po zejściu fazy.

Drzwi percepcji

Są to zapiski o tyle ciekawe, że o ile wiem, dość wiernie oddają postrzeganie świata pod wpływem halucynogenów. Na przykład człowiek traci wtedy zupełnie zainteresowanie czasem i nie widzi powodu, żeby zająć się czymś konkretnym. Inne są kolory, inne myśli, inaczej widzi się faktury przedmiotów i w ogóle inaczej postrzega same przedmioty.

Co wiecej, Huxley pisze, że powody dla których na codzień cierpimy, czy się przejmujemy tracą zupełnie na znaczeniu, co może mieć pozytywny wpływ na psychikę. Pisarz podkreśla też fakt, że bardzo ważne są okoliczności tego typu doświadczeń. Trzeba zacząć z dobrym nastawieniem i mieć otoczenie, w którym czujemy się bezpiecznie, a najlepiej przewodnika mówiącego, co jest czym. Bez tego na powierzchnię świadomości mogą wypłynąć paranoje, a “wszystko, co się wydarzyło będzie dowodem konspiracji przeciw tobie”. I nie da się tego w żaden sposób zatrzymać, ani świadomie kontrolować, więc bez odpowiednich warunków i przygotowania, efekt może być traumatyzujący. Nie jest to też substancja dla osób, które mają tendencje do epizodów depresyjnych czy lękowych.

Niebo i piekło

Opis doświadczeń podczas eksperymentu nie jest jedyną treścią tej książki. W książce Drzwi percepcji przedrukowany jest także drugi tekst, a właściwie seria krótkich esejów, w których autor patrzy szerzej i zastanawia się nad potrzebą odczywania autotranscendencji, którą obecnie legalnie najcześciej umożliwia np. alkohol. Huxley przekonuje, że potrzeba ucieczki od codzienności i zatracenia się w sobie jest naturalna i niezbędna do utrzymania zdrowia psychicznego. 

W drugiej części pt. Niebo i piekło prowadzi też rozwazania nt. mistycyzmu w sztuce i rozwoju możliwości wchodzenia w trans za pomocą różnych działań, nie tylko wspomagaczy chemicznych. Są to na przykład różnego rodzaju medytacje, czy średniowieczne praktyki umartwiające, jak biczowanie, czy głodzenie. Pisze też o przedmiotach i widokach, które pomagają w wejściu w fazę tj. szkło, czy metalowe błyskotki. 

Drzwi percepcji | Niebo i piekło

Nieopisywalne doświadczenie

Generalnie książka jest ciekawostką i być może jakimś dowodem anegdotycznym, że substancje psychodeliczne, które niesprawiedliwie dzisiaj wrzuca się do jednego worka z narkotykami, nie tylko mogą być nieszkodliwe, a przy odpowiednim przygotowaniu nawet pożyteczne.

Huxley dość dokładnie opisuje, co się z nim dzieje, choć nawet on nie unika wpadania w natchnione opisy. Na szczęście są one względnie krótkie. Poza tym podaje interesujące konkrety, np. przyjętą dawkę, sposób, w jaki substancja działa na mózg i jakie konretnie są tego efekty. To pozwala dać pewien wgląd, jak wygląda świat na psychodelikach, niestety tylko pewien.


Może Cię także zainteresować: Doświadczenie psychodeliczne | Narkonomia


Tytuł recenzji: Nieznana strona psychodelików
Subiektywna ocena: 6/10
Tytuł: Drzwi percepcji. Niebo i piekło
Tytuł oryginału: The Doors Of Perception. Heaven And Hell
Autor: Aldous Huxley
Tłumaczenie: Marta Mikita
Wydawnictwo: Wydawnictwo Cień Kształtu
Data wydania: 2012 (pierwsze wydanie: 1956 i 1956)
ISBN: 9788360685150
Liczba stron: 142