Sztuka powieści | praca zbiorowa

Sztuka powieści | praca zbiorowa

Sztuka powieści. Antologia wywiadów II z „The Paris Review”. Wywiady z pisarkami

Nigdy nie planowałam zostać pisarką i raczej tak zostanie, nie interesuje mnie to. Wolę czytać. Książkę Sztuka powieści, która składa się z wywiadów z uznanymi autorkami opowiadającymi o swoim pisaniu, potraktowałam więc jako ciekawostkę. Dobrze jest czasami wyjść spoza swojej bańki, spojrzeć z innej perspektywy, poznać czyjś punkt widzenia.

Pierwsze co mi przychodzi do głowy w związku z tą książką, to przekonanie, że Książkowe Klimaty to jedno z najmniej docenionych wydawnictw na polskim rynku. Robią świetną robotę wydając TAKIE książki. Bo Sztuka powieści to świetna książka, chociaż wiadomo, mogę się mylić, wszak tematyka nie jest mi jakoś bardzo znana. Być może aspirujący pisarze znają te pozycję doskonale. Niezależnie, to dla osób nie aspirujących też będzie ona bardzo ciekawa.

Pisarki o pisaniu

Ta antologia wywiadów z pisarkami, które osiągnęły sukces jest nie tylko dla osób, które przeczytały ich dzieła. Być może więcej bym wyciągnęła, gdybym faktycznie znała już ich twórczość, ale nic straconego! Zapisałam sobie kilkanaście książek, po które na pewno kiedyś sięgnę. Być może wrócę wtedy jeszcze raz do tych wywiadów.

Głębia pytań zależała od umiejętności prowadzenia rozmowy pytających, raczej są ciekawe, acz zdarzały się słabsze. Same teksty są o różnych tematach. Jest tam trochę o pisaniu, ale nie na zasadzie rad, a osobistych doświadczeń pisarek, ich nawyków pracowych, trudności, czy tego co daje im satysfakcję. Albo powodów, dlaczego w ogóle zdecydowały się na pisarstwo. 

Jest też kilka wypowiedzi o tym, jak ważna jest dobra redakcja (osoba redagująca!) i tym, skąd czerpać pomysły na książki. Trochę jest też tematów szerszych, o życiowej filozofii i samym życiu. 

Znajdź własną drogę

Generalnie wychodzi na to, że najważniejsze to znaleźć własną drogę do tego, czego dążymy. Czy to sukces pisarski, czy jakikolwiek inny. Każda z kobiet, której wywiad jest w tej książce, znalazła taką ścieżkę. Niektóre są zupełnie oryginalne, niektóre miały podobnie w pewnych momentach. Jedne pisarki zawsze wzorują się na znanych sobie postaciach, inne nigdy. 

W kilku wywiadach pojawiają się pytania o poglądy na feminizm i sprawy okołokobiece. Niektóre pisarki niezależnie od siebie stwierdziły np., że nie uważają jakby był jakiś specjalnie oddzielny kobiecy punkt widzenia: każdy ma swój i nie jest on zależny od płci, w każdym razie nie zawsze. To jest coś, co przeczuwałam od pewnego czasu, a wypowiedzi znanych literatek potwierdzają, że nie tylko ja tak myślę.

Sztuka powieści. Antologia wywiadów II z „The Paris Review”. Wywiady z pisarkami

Wiele tematów

Bardzo ciekawe są odpowiedzi na pytania o stosunek do swoich starszych dzieł. Odpowiadają najczęściej, że ich nie lubią, albo że wszystko by przerobiły i poprawiły. Rzadko która autorka je akceptuje. Raczej nie zaglądają, traktują jako coś zamkniętego i już puszczonego w świat, „nie ich”.

O wielu tych tematach nigdy wcześniej nie myślałam, bo nawet nie wiedziałam, że można i warto. Zresztą pisanie i nawyki pisarskie jakoś średnio mnie interesowały, bo w ogóle osoby autorskie interesują mnie tylko w pewnych określonych warunkach. Najczęściej autor_ka w książce jest mniej lub bardziej przezroczysta_y. Ale Sztuka powieści na pewno częściowo zmieni moje podejście.


Może Cię także zainteresować: Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) | W środku jesteśmy baśnią


Tytuł recenzji: Pisarki o sztuce pisania
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Sztuka powieści. Antologia wywiadów II z „The Paris Review”. Wywiady z pisarkami
Autorzy: praca zbiorowa
Tłumaczenie: Adam Pluszka, Łukasz Buchalski
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Seria: Z innej strony
Data wydania: 2017
ISBN: 9788364887482
Liczba stron: 536

Spis wywiadów:

Simone de Beauvoir „The Art of Fiction”, wiosna-lato 1965, nr 35 (Madeleine Gobeil)
Doris Lessing “The Art of Fiction”, wiosna 1988, nr 102 (Thomas Frick)
Margaret Atwood The Art of Fiction”, zima 1990, nr 121 (Mary Morris)
Toni Morrison „The Art of Fiction”, jesień 1993, nr 134 (Elissa Schappell)
Alice Munro „The Art of Fiction”, lato 1994, nr 137 (Jeanne McCulloch, Mona Simpson)
Susan Sontag “The Art of Fiction”, zima 1995, nr 143 (Edward Hirsch)
Jeanette Winterson “The Art of Fiction”, zima 1997, nr 150 (Audrey Bilger)
Hilary Mantel “The Art of Fiction”, wiosna 2015, nr 226 (Mona Simpson)
Karen Blixen „The Art of Fiction”, jesień 1956, nr 14 (Eugene Walter)
Mary McCarthy „The Art of Fiction”, zima-wiosna 1962, nr 27 (Elisabeth Sifton)
Nadine Gordimer “The Art of Fiction”, lato 1983, nr 77 (Jannika Hurwitt)
Marguerite Yourcenar „The Art of Fiction”, wiosna 1988, nr 103 (Shusha Guppy)
P.D. James „The Art of Fiction”, lato 1995, nr 141 (Shusha Guppy)
Ursula K. Le Guin „The Art of Fiction”, jesień 2013, nr 221 (John Wray)
Herta Müller „The Art of Fiction”, jesień 2014, nr 225 (Philip Boehm)