Hello World | H. Fry

Hello World | H. Fry

Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn

Niby rozumiem skąd wziął się podtytuł książki Hello world., czyli Jak być człowiekiem w epoce maszyn, ale uważam, że nie pasuje do treści. Owszem, jest chwytliwy, ale książka tylko w jednym momencie się odwołuje do tego tematu – dopiero na samym końcu i wcale nie odpowiada na to pytanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że Hannah Fry napisała książkę ciekawą i porządkującą pewną wiedzę w łatwy do przyswojenia sposób. Autorka generalnie pisze o dotychczasowym wykorzystywaniu algorytmów uczenia maszynowego, potocznie zwanego sztuczną inteligencją. Fry podzieliła książkę na rozdziały poświęcone konkretnym zagadnieniom. 

Algorytmy w (u)życiu

Autorka po kolei zajmuje się: władzą, danymi, wymiarem sprawiedliwości, medycyną, samochodami, przestępczością i sztuką. Książka zawiera wiele case studies, badań i źródeł odnośnie wykorzystania AI w tych przestrzeniach. Co jest ważne, autorka wgłębia się w tematykę i opisuje dokładnie trudności, jakie mają algorytmy i ludzie przy prawidłowym procesowaniu danych.

Np. w rozdziale odnośnie służby zdrowia opisuje programy wspomagające diagnozowanie chorób, w tym rozpoznawanie raka. Algorytmy te są zaprzęgnięte do rozpoznawania chorych komórek. Radzą sobie z tym nieźle, ale autorka zwraca uwagę także na inny ważny aspekt – na nadrozpoznawalnosc i wyniki fałszywie pozytywne. Wynik taki jest wtedy, gdy algorytm uznał komórki za rakowe, choć są w normie lub nigdy nie przerodziłyby się w nic zagrażającego życiu. Wedle badań to ok 1 na 10 nowotworów, co moim zdaniem w tym konkretnym przypadku jest sporą nieprawidłowością (s 125).

Szczegółowych omówień problemów z wykorzystaniem algorytmów jest więcej. Fry pisze o Watsonie, który wygrał w 2011 roku w programie !Jeopardy i docelowo miał być używany właśnie jako pomoc do diagnoz medycznych. Niestety z tego co wiadomo, nadal nie ma oszałamiających efektów. Złożoność świata jest zwyczajnie zbyt duża, potrzeba mnóstwo danych do nauki algorytmów, co oznaczałyby m.in. rezygnację z prywatności.

Autonomiczne samochody

Fry opisuje też jak działają algorytmy autonomicznych samochodów i jakie są z nimi problemy. Projektanci systemów borykali się np. z wyzwaniem, jakie polecenie zadać AI, żeby prawidłowo rozpoznawało ulice. Badacze próbowali z poleceniem “jedź tylko po najbardziej płaskiej powierzchni”, ale ściana też jest płaska. Próbowali także inaczej z “jedź w kierunku dwóch prostopadłych linii”, mając na myśli pasy. Niestety takie podejście do polecenia też nie było idealne, bo drzewo na horyzoncie także może przypominać pionową linię.

Fry tłumaczy, że auto musi używać wielu różnych czujników oprócz kamery, także radaru i lasera do mierzenia odległości. Wyjaśnia też problem z priorytetyzacją danych – który czujników, powinien mieć największą wagę przy podejmowaniu decyzji, gdzie jechać? I co jeśli się zwyczajnie pomyli?

Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn

Warto rozumieć

Opisy, jak działają algorytmy, nie odpowiadają na pytanie Jak być człowiekiem w epoce maszyn. Jest też jedna nieścisłość merytoryczna w tej książce, bo autorka pisze o znanym kejsie sklepu Target, nastolatki w ciąży i jej ojca robiącego aferę. O ile wiem, to historia ta nie jest prawdziwa, a wymyślił ją reporter New York Times, żeby zwizualizować swój tekst o możliwościach predykcyjnych algorytmów (czytaj więcej: Prognozuj – kto kliknie, kupi, skłamie lub umrze).

Niezależnie od tego książka jest warta uwagi, bo wszelkie problemy związane z użyciem AI są podane nie za głęboko i nie za płytko. Autorka naprawdę fantastycznie wykorzystuje storytelling do opowiadania o danych, algorytmach, ich możliwościach, ale i problemach, z jakimi się wciąż borykamy w ich programowaniu. Choć myślę, że Fry pisała książkę raczej dla kogoś, kto rozumie chociaż podstawowo technologię i chciałby się dowiedzieć, jak coś działa, to wydaje mi się, że treść może być łatwo zrozumiała także dla zupełnych laików. 


Może Cię także zainteresować: IG DATA. A Revolution That Will Transform How We Live | Wiek paradoksów | Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka


Tytuł recenzji: Algorytmy są już wśród nas
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn
Tytuł oryginału: Hello World: How to be Human in the Age of the Machine
Autor: Hannah Fry
Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019
ISBN: 9788308068199
Liczba stron: 308