Wiedźmin: Ziarno prawdy | J. Rembiś, J. Scharf, J. Villarrubia

Wiedźmin: Ziarno prawdy | J. Rembiś, J. Scharf, J. Villarrubia

Wiedźmin. Ziarno prawdy

Bardzo podoba mi się pomysł przeniesienia 1:1 opowiadań Sapkowskiego o wiedźminie na formę komiksu. Jako pierwsze pod “ołówek” trafiło Wiedźmin: Ziarno prawdy, czyli historia z pierwszego tomu pt. Ostatnie życzenie. Opowiada o zaklętym w wielkiego odyńca młodzieńcu i bruxie, którzy żyli w przeklętym zamku. 

Geralt w podróży zatrzymał się na chwilę w dziwnym gmaszysku, w którym mieszka mający pewne magiczne moce odyniec. Odyniec to tak naprawdę chłopak o imieniu Nivellen i choć wygląda jak potwór, wcale nim nie jest. Nivellen wdaje się z Geraltem w dość przyjacielską rozmowę. Od słowa do słowa wychodzą mroczne okoliczności życia przeklętego oraz jego głęboko skrywana tajemnica. Jednak przed wiedźminem nic się nie ukryje.

Jest świetnie!

Aż sobie porównałam pierwsze sceny komiksu do oryginalnego opowiadania i bardzo się podekscytowałam, ponieważ wydarzenia są oddane prawie idealnie jak w książce. Oczywiście są pewne drobne zmiany, np. dialogi są skrócone i uwspółcześnione, niektóre szczegóły wyglądają inaczej, ale autorzy zachowali największe smaczki. Sapkowskiego nie trzeba poprawiać, choć twórcy filmów zdają się twierdzić inaczej.

Ale pal licho fabułę, bo najważniejszy jest mroczny klimat opowieści. Czytając ten komiks przypomniałam sobie nastrój opowiadań, który czułam, gdy je czytałam po raz pierwszy. Było mrocznie, klimatycznie, niepokojąco i taka jest też ta adaptacja. Gra mi tu wszystko – kadry, kolory, kreska, o dialogach już wspomniałam.

Nawet Geralt mi się podobał, choć jest zupełnie inny od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne growe czy filmowe adaptacje. Musiał być inny, wiadomo, kwestie praw autorskich. Zresztą osobiście uważam, że jeśli poszczególne “instancje” tych samych postaci i wydarzeń się nieco różnią, to w sumie dobrze i lubię takie podejście.

Wiedźmin. Ziarno prawdy

Będzie więcej!

Jestem super podjarana, bo według okładki w przygotowaniu jest kolejne opowiadanie – Mniejsze zło. Już jestem ogromną fanką roboty, jaką zrobili autorzy i nie mogę się doczekać kolejnych!


Może Cię także zainteresować: Wiedźmin: Historia fenomenu | Wiedźmin: Wiedźmi lament | Wiedźmin Polcha i Parowskiego


Tytuł recenzji: Kolejna mroczna odsłona wiedźmina
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Wiedźmin: Ziarno prawdy
Autor oryginalnych opowiadań: Andrzej Sapkowski
Scenariusz: Jacek Rembiś
Rysunki: Jonas Scharf
Kolory: Jose Villarrubia
Okładka: Kai Carpenter
Wydawnictwo: Dark Horse Books / Egmont
Data wydania: 2022
ISBN: 9788328155718
Liczba stron: 56