Wczoraj | J. Emar

Wczoraj | J. Emar

Wczoraj | Juan Emar

Wczoraj doczytałam do końca z obowiązku. Mam niestety tak, że za wszelką cenę staram się kończyć rozpoczęte lektury. Czasami ta zasada popłaca i to był ten przypadek. Warto było się trochę pomęczyć, bo końcówka zaskoczyła i wiele nadrobiła. 

Wydawca pisze o tej książce, że to realizm magiczny. Pewnie tak. Ja się nie znam, choć dla mnie treść bardziej podpada pod pure nonsense. Wydarzenia opisywane przez głównego bohatera są surrealistyczne. To, że opis prowadzi on z pozycji pierwszej osoby także nie pomaga. 

Strumień świadomości

To, co Juan (tak ma na imię bohater) przeżywa z żoną, przypomina strumień świadomości, który jest bardzo pokręcony. Czasami nawet za bardzo, jak na mój gust. Łączy się to także ze zbytnim przegadaniem. Są momenty, że trudno się skupić na wątku.

Nie przepadam za nonsensem w żadnym wydaniu. Niestety zbyt mnie rozpraszają absurdalne skojarzenia i surrealistyczne połączenie historyjek, które mają przedziwne sploty i zwroty akcji. Nie umiem tak po prostu się cieszyć książką, bo mój mózg na siłę doszukuje się głębszych sensów. 

Koniec wiele wyjaśnia

Na szczęście im bliżej końca, tym wszystko wydaje się bardziej zrozumiałe. W niektórych miejscach nawet udało mi się doszukać jakiegoś głębszego sensu, przemyśleń dotyczących życia i jego nieuchronności oraz zachowania ludzi. 

Natomiast koniec książki mnie bardzo zaskoczył i wyjaśnił przyczynę tych absurdów dziejących się w głowie narratora. Końcówka sprawia, że wszystko staje się zrozumiałe, ale nie będę tutaj zdradzać dokładnie, o co chodzi.

Wczoraj | Juan Emar

Mroczna historia

Wczoraj jest książką nietypową, szczególnie, że pierwsze wydanie to 1935 rok. Autor wydaje się bawić absurdalnymi połączeniami kolejnych wydarzeń, ale na końcu okazuje się, że świat wykreowany przez Emara jest mroczny i w gruncie rzeczy tragiczny. Nawet wczorajsze wspomnienia mogą nie być tym, czym się wydają, że są. 


Może Cię także zainteresować: Bambini di Praga | Fabryka Absolutu


Tytuł recenzji: W klatce wspomnień
Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Wczoraj
Tytuł oryginału: Ayer
Autor: Juan Emar
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Wydawnictwo: ArtRage
Seria: Cymelia
Data pierwszego wydania: 1935
Polskie wydanie: 2022
ISBN: 9788396481238
Liczba stron: 120