Duam | F. Vega

Od początku komiksu przede wszystkim rzuca się w oczy fakt, że Duam to przepięknie namalowana historia. Co więcej, ten komiks miał (ma?) wielki potencjał, który nie został w pełni wykorzystany. Niestety. To głównie przez to, że warstwa narracyjna jest dość mocno uproszczona. Ale po kolei.
Inspirowane legendami
Félix Vega i Mónica Gutiérrez wprowadzają nas do świata opartego o legendy plemienia Mapuche, czyli rdzennej ludności Ameryki Południowej. Tytułowa Duam jest szamanką o potężnej mocy magicznej, która umacnia w kobiecie poczucie bezczelności. Jest to o tyle niebezpieczne, że magiczka nie grzeszy także mądrością i umiejętnością przewidywania konsekwencji swoich czynów.
Duam na własną rękę rozpoczyna niebezpieczną grę z bogami. Zrywa panujący od wieków pokój, ponieważ nie potrafi pogodzić się ze stratą. To sprowadza niebezpieczeństwo na ludzi z jej plemienia, a na nią samą wygnanie. Bieg wypadków jednak sprawia, że szamanka ma szansę na odpokutowanie swoich win.

Narracja zza kurtyny
Choć rysunki są piękne, to nie do końca przekonał mnie sposób narracji. Historia najczęściej jest opowiadana z punktu widzenia wszechwiedzącego narratora, który opisuje wydarzenia zobrazowane w komiksie. To sprawia, że opowieść jest spłycona, bo najczęściej te opisy nie zajmują więcej niż kilka zdań.
Postacie są przez to płaskie, brakuje im charakteru. W szczególności dotyczy to głównej bohaterki, Duam, która wydaje się niedojrzałą dziewczynką i musi postawić na swoim, bo tak. W efekcie cały komiks sprawia wrażenie lekkiej historii dla dzieci, chociaż ma potencjał na świetną, mroczną legendę z elementami filozofii oraz ładną i mądrą pointą, że wszystko w życiu przemija i jedyne, co możemy zrobić, to pogodzić się z tą naturalną koleją rzeczy.
Duam ma klimat podobny do Księżniczki Mononoke, czyli świetnego, kultowego anime, tylko oparta jest o inną magię i innych bogów. Komiks ma ciekawy pomysł i niesamowity, oryginalny świat wierzeń południowoamerykańskich Indian. Mimo pewnych niedostatków narracyjnych warto po nią sięgnąć, żeby podziwiać świetne rysunki Félixa Vegi.
Książkę dostarczył
Serwis sofario.com
Może Cię także zainteresować: Mroczni sędziowie t. 1 | Hellboy, t. 1
Tytuł recenzji: Legendy Indian Ameryki Południowej
Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Duam
Tytuł oryginału: Duam
Scenariusz, rysunki i kolory: Félix Vega
Pomysł i zarys historii: Félix Vega, Mónica Gutiérrez
Koncepcja graficzna: Ian Campbell
Tłumaczenie: Krikon Konopacki
Wydawnictwo: Studio Lain
Data wydania polskiego: 2022
Wydanie oryginalne: 2010
ISBN: 9788395855498
Liczba stron: 120