Duam | F. Vega

Duam | F. Vega

Duam | Felix Vega

Od początku komiksu przede wszystkim rzuca się w oczy fakt, że Duam to przepięknie namalowana historia. Co więcej, ten komiks miał (ma?) wielki potencjał, który nie został w pełni wykorzystany. Niestety. To głównie przez to, że warstwa narracyjna jest dość mocno uproszczona. Ale po kolei.

Inspirowane legendami

Félix Vega i Mónica Gutiérrez wprowadzają nas do świata opartego o legendy plemienia Mapuche, czyli rdzennej ludności Ameryki Południowej. Tytułowa Duam jest szamanką o potężnej mocy magicznej, która umacnia w kobiecie poczucie bezczelności. Jest to o tyle niebezpieczne, że magiczka nie grzeszy także mądrością i umiejętnością przewidywania konsekwencji swoich czynów.

Duam na własną rękę rozpoczyna niebezpieczną grę z bogami. Zrywa panujący od wieków pokój, ponieważ nie potrafi pogodzić się ze stratą. To sprowadza niebezpieczeństwo na ludzi z jej plemienia, a na nią samą wygnanie. Bieg wypadków jednak sprawia, że szamanka ma szansę na odpokutowanie swoich win.

Duam | Felix Vega

Narracja zza kurtyny

Choć rysunki są piękne, to nie do końca przekonał mnie sposób narracji. Historia najczęściej jest opowiadana z punktu widzenia wszechwiedzącego narratora, który opisuje wydarzenia zobrazowane w komiksie. To sprawia, że opowieść jest spłycona, bo najczęściej te opisy nie zajmują więcej niż kilka zdań. 

Postacie są przez to płaskie, brakuje im charakteru. W szczególności dotyczy to głównej bohaterki, Duam, która wydaje się niedojrzałą dziewczynką i musi postawić na swoim, bo tak. W efekcie cały komiks sprawia wrażenie lekkiej historii dla dzieci, chociaż ma potencjał na świetną, mroczną legendę z elementami filozofii oraz ładną i mądrą pointą, że wszystko w życiu przemija i jedyne, co możemy zrobić, to pogodzić się z tą naturalną koleją rzeczy.

Duam ma klimat podobny do Księżniczki Mononoke, czyli świetnego, kultowego anime, tylko oparta jest o inną magię i innych bogów. Komiks ma ciekawy pomysł i niesamowity, oryginalny świat wierzeń południowoamerykańskich Indian. Mimo pewnych niedostatków narracyjnych warto po nią sięgnąć, żeby podziwiać świetne rysunki Félixa Vegi. 


Książkę dostarczył
Serwis sofario.com


Może Cię także zainteresować: Mroczni sędziowie t. 1 | Hellboy, t. 1


Tytuł recenzji: Legendy Indian Ameryki Południowej
Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Duam
Tytuł oryginału: Duam
Scenariusz, rysunki i kolory: Félix Vega
Pomysł i zarys historii: Félix Vega, Mónica Gutiérrez
Koncepcja graficzna: Ian Campbell
Tłumaczenie: Krikon Konopacki
Wydawnictwo: Studio Lain
Data wydania polskiego: 2022
Wydanie oryginalne: 2010
ISBN: 9788395855498
Liczba stron: 120