Trawa | Keum Suk Gendry-Kim

Trawa | Keum Suk Gendry-Kim

Trawa

Często historie, które przeżyli ludzie podczas wojen, są szokujące. Opowieść przytoczona w komiksie pt. Trawa jest właśnie taka. Być może właśnie format powieści graficznej jest w tej sytuacji najlepszy, bo jakimi słowami wyrazić niewyobrażalne cierpienie kobiet, które w czasie II Wojny Światowej były podstępem lub przemocą porywane m.in. z Korei i umieszczane w domach publicznych służących japońskiemu wojsku.

Może jakiś bardzo zdolny pisarz umiałby użyć właściwych słów i ubrać nimi odpowiednia formę. Tak, żeby nie przesadzić w żadną stronę – ani nie przedramatyzować i nasączyć opowieści klikbajtowym okrucieństwem, ani nie zlekceważyć i potraktować zbyt lekko. Okazuje się, że rysunkami da się osiągnąć efekt równowagi. 

Pocieszycielki

Główna bohaterka tego komiksu, Lee Ok-seon to Koreanka, która w wieku 15 lat trafiła do takiego wojskowego domu publicznego. Zwano je wtedy “domami pocieszenia” a je same “pocieszycielkami”. Poznajemy Lee już jako starszą osobę dzielącą się swoimi wspomnieniami. Autorka komiksu spotyka ją w ośrodku dla kobiet skrzywdzonych na wojnie, tych nielicznych, które jeszcze żyją.

Temat, jak się można spodziewać, jest bardzo delikatny. Z tego, co można wyczytać w tekstach dodanych do komiksu i poszerzających perspektywę tych wydarzeń, to nigdy należycie nikogo nie ukarano za te zbrodnie wojenne. Wszystkie państwa, łącznie z tymi pokrzywdzonymi, najchętniej chciałaby o tym zapomnieć. Jak sama bohaterka Trawy zauważa, nikt nie umie sobie dobrze poradzić z pohańbieniem seksualnym własnych córek.

Trawa

Symbol

Dramatyczna historia Lee jest w pewien sposób symboliczna. Trawa jest tylko o niej i o kilku innych kobietach, które spotkała w trakcie niedoli, choć w sumie było ich bardzo wiele. Ale ta jedna opowieść wystarczy, nie trzeba przytaczać więcej. Choć każda inna, to wszystkie są w pewien sposób podobne… Już z tak wielkim cierpieniem jednej osoby trudno sobie poradzić.

Autorka używa symboli też w innych miejscach. Oprawcy nie mają twarzy, bądź mają tylko lekki zarys, albo są przedstawieni jako smugi. Te najbardziej dramatyczne wydarzenia są po prostu czarnymi kadrami. Rysunki robią robotę. Są minimalistyczne, czarno białe i niesamowicie sugestywne. Do wprowadzenia w mroczny klimat rysowniczka używa motywów roślinnych i widoków. Pokazuje czarno białe smagane wiatrem trawy i drzewa oraz dalekie góry w tle. 

Tytułowa trawa to także symbol. Ma sugerować przemijanie i odradzanie się. Oraz trwanie pomimo wszystko, pomimo depczących ja ludzi. Trawa nie ocenia, trawa trwa. Dzięki temu symbolowi historia Lee ma na koniec pozytywny akcent wiosny i odradzającej się przyrody. 


Książkę dostarczył
Serwis sofario.com


Może Cię także zainteresować: Persepolis | Fun Home. Tragikomiks rodzinny


Tytuł recenzji: Przerażająca prawda
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł polski: Trawa
Tytuł oryginału: Grass
Scenariusz i rysunki: Keum Suk Gendry-Kim
Tłumaczenie: Łukasz Janik
Wydawnictwo: Centrala
Data wydania polskiego: 2021 (oryginał: 2019)
ISBN: 9788363892876
Liczba stron: 488