Momo | M. Ende

Momo | M. Ende

Momo

Skutecznym sposobem na oderwanie się od przykrej rzeczywistości w jakiej żyjemy są książki dla dzieci i młodzieży. Wprowadzają nas do baśniowego świata, w którym wszystko jest możliwe, a zło da się łatwo pokonać. Momo jest świetnym przykładem na to, jak wciągające mogą być takie historie.

Momo to imię małej dziewczynki, która nie wiadomo skąd wzięła się w pewnym niewielkim miasteczku. Zamieszkała w małym pomieszczeniu w ruinach antycznego amfiteatru i miała dużo przyjaciół wśród dzieci i dorosłych. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie pojawili się Szarzy Panowie ze swoimi cygarami i nie zaczęli zatruwać umysłów dorosłych.

Oszczędzaj czas

Trujące okazały się obietnice zaoszczędzenia czasu i oddania ich do banku, na wypadek gdyby kiedyś był potrzebny. Ludzie skuszeni taką okazją zaczęli więc oszczędzać go głównie na budowaniu relacji z innymi i cieszeniu się życiem. Ograniczyli kontakty społeczne i uwagę poświęconą dzieciom, a także przyspieszyli wszystkie swoje działania. W efekcie stali się nieszczęśliwi.

Niestety, jak można było przypuszczać, czasu zaoszczędzonego w ten sposób nie dało się odzyskać, ale niczego to nie zmieniło. Jednak Momo nie była zwykłą dziewczynką. Pomimo strachu, postanowiła pomóc przyjaciołom i wyzwolić ich z uroku rzuconego przez Szarych Panów. Wraz z żółwiem o imieniu Kasjopea, ruszyła na poszukiwanie jedynej osoby, która mogła jej pomóc.

Momo

Ciekawa przygoda

Przygody, które przeżyła Momo, wciągną zarówno dzieci, jak i dorosłych otwartych na dobre historie, bo książka, którą w latach ‘70 napisał Michael Ende, jest świetną opowieścią z akcją i morałem. Do tego nie jest płytka, postacie są wyraźnie zarysowane, ale nie przesadnie. Na tyle, żeby dziecko (i zmęczony dorosły) nie znudziło się fabułą. 

Sporo jest tutaj mądrych myśli, podanych prostym językiem. Jest ładnie wyjaśniona idea czasu oraz znaczenia tu i teraz. Są też smaczki, jak sposób na radzenie sobie z dużymi wyzwaniami, który w świecie dorosłych jest znany jako metoda “baby steps”. 

Momo to bardzo przyjemna książeczka przypominająca, że nie wolno zaniedbywać “teraz” i odkładać szczęścia na nieokreślone później. Czas oszczędzony na niewłaściwe rzeczy, to czas stracony. Takich przypomnień nigdy za wiele.


Może Cię także zainteresować: Królewicz i żebrak | Lew, Czarownica i stara szafa


Tytuł recenzji: Czas jest cenny
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Momo
Tytuł oryginału: Momo
Autor: Michael Ende
Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2021 (pierwsze wydanie w 1974)
ISBN: 9788366997097
Liczba stron: 320