Błony umysłu | J. Brach-Czaina

Błony umysłu | J. Brach-Czaina

Błony umysłu

Czytanie książki Błony umysłu ma w sobie coś z medytacji. Każde zdanie, każdy fragment jest jak element układanki, dla której trzeba znaleźć miejsce w większym obrazku. A jak wiadomo układanie puzzli wymaga czasu, szczególnie z tysiącem elementów, z tych trudnych zdjęć, na których znajduje się niebo albo woda. 

Życie jest taką układanką, trudno zaprzeczyć, najtrudniejszą ze wszystkich dostępnych. Na jej ułożenie mamy jakiś czas, wiele lat, choć jedni mają dużo więcej, a niektórzy mniej. Jednym znajdowanie kolejnych elementów idzie lepiej, innym słabiej. Różnie bywa. 

Filozofia zmysłowości

Jolanta Brach-Czaina rozumie to wszystko i zwraca uwagę na rzeczy niewidoczne na pierwszy rzut oka, o których wiemy, że są, ale o nich zapominamy, jak powietrze, czy cielesne, wewnętrzne procesy, jak trawienie. Brach-Czaina jest zwolenniczką zmysłowej filozofii, albo filozofii zmysłowości, czyli skupienia się na cielesności, czułości dla swojego ciała, dotyku w realu, świadomości i autorefleksji. 

W czasach metawersów internetowych, bazujących głównie na doznaniach wzrokowych, takie realistyczne podejście to rzadkość. Filozofka pisze o tym, że to my sami sobie kreujemy świat zewnętrzny w głowie. To my sami sprawiamy, że zauważamy akurat to, a nie coś innego. Tylko ładniej o tym pisze i bardziej przekonująco. 

Złuszczanie ku odnowie

Autorka poszerza zasób pojęć abstrakcyjnych i kojarzy je z codziennością, np. pisze o podejmowaniu decyzji i porównuje to do lizania lodów. Albo opisuje wypadek samochodowy z punktu widzenia filozofa, który nie tylko w nim uczestniczy, ale na dodatek go powoduje. 

Ostatni tekst, o konieczności poddania się bolesnemu procesowi złuszczania przestarzałych nawyków i przekonań (to te tytułowe błony umysłu) to perełka. Tak. Każdy powinien co jakiś czas wchodzić do szafy swojego umysłu i wyrzucać z niej rzeczy, które się zniszczyły, zestarzały, czy są już zwyczajnie za małe. 

I warto to robić, bo te przestarzałe błony umysłu zwyczajnie ograniczają nasz potencjał. 

Błony umysłu

Mała – wielka książka

Jolanta Brach-Czaina napisała teksty, które stworzyły małą – wielką książkę. Błony umysłu koją czytelnika, uspokajają i wiodą go w dawno nie odwiedzane (o ile w ogóle) zakątki swojego wnętrza. Filozofka zachęca do czułości wobec siebie i przypomina, że wiele zależy od tego, o czym zapominamy. Warto więc sobie o tym przypomnieć.


Może Cię także zainteresować: Szczeliny istnienia | Mini wykłady o maxi sprawach


Tytuł recenzji: Złuszczanie błon
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Błony umysłu
Autorzy: Jolanta Brach-Czaina
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Seria: Esy-floresy
Data wydania: 2022
Data pierwszego wydania: 2003
ISBN: 9788366778351
Liczba stron: 184