Uzdrowiciel | M. Vadas

Uzdrowiciel | M. Vadas

Uzdrowiciel

Nie miałam wielkich oczekiwań w stosunku do książki Marka Vadasa. Po prostu tytuł Uzdrowiciel wydał mi się na tyle ciekawy, żeby kompulsywnie kliknąć okładkę na Kindlu i zacząć czytać. Jakim zaskoczeniem była dla mnie treść, szczególnie, że autorem jest Słowak.

Uzdrowiciel to zbiór krótkich opowiadań z Afryki, umiejscowionych gdzieś w okolicy Kamerunu. Miejsce to odległe, egzotyczne i fascynujące, bo mało znane. Wydawało się znajdować na pograniczu światów. Vadas wykorzystuje to wrażenie niesamowitości i je pogłębia.

Poza czasem

Te krótkie opowiadania są osadzone niby w aktualnej rzeczywistości, a trochę trudno to do końca sprecyzować. Są przecież takie miejsca, w których czas się jakby zatrzymał, nie docierają tam za bardzo nowinki technologiczne, a ludzie żyją w rytmie z naturą. Autor właśnie tam nas zabiera. 

Ale nie są to zwykłe opowiadania z życia mieszkańców Kamerunu. Czy też raczej życie tych mieszkańców nie jest zwykłe. W tle czają się magia, podstępne demony, Orisha o ludzkich słabościach, klątwy, duchy i wiele innych niepokojących i niewytłumaczalnych zjawisk. 

Magiczne istoty i dziwne wydarzenia

Spotykamy chłopca, który wziął się z książki, oraz śmierć pijącą obok ludzi w knajpie. Są też klasyczne czarownice, szamani, uzdrowiciele, prorocze sny, niezwykle śmierci i inne niepokojące historii z pogranicza snu. 

Marek Vadas pokazuje nam ciekawy punkt widzenia, zupełnie odmienny od racjonalnego, twardego stąpania po ziemi, a także zupełnie odmienny od historii, których można spodziewać się po mieszkańcu Europy. Przez chwilę można poczuć gęsią skórkę, czytając o niewytłumaczalnych zbiegach okoliczności, które wcale zbiegami okoliczności nie są.

Uzdrowiciel

Krótko, ale sprawnie

Wszystkie opowiadania wydrukowane w zbiorze pt. Uzdrowiciel, są bardzo krótkie. Ale to Vadasowi wystarcza, żeby stworzyć gęsty klimat niesamowitych opowiastek wprowadzających w niepokojący świat bożków afrykańskich, tajemniczych obrzędów i wydarzeń. Ciekawa książka.


Może Cię także zainteresować: Kronika ptaka nakręcacza | Opowiadania Gogola | Kolekcjoner śniegu


Tytuł recenzji: Niesamowity świat Afryki
Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Uzdrowiciel
Tytuł oryginalny: Liečitel
Autor: Marek Vadas
Tłumaczenie: Małgorzata Dambek
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Seria: Słowackie klimaty
Data wydania: 2017 (oryg. 2006)
ISBN: 9788365595546
Liczba stron: 154