7EW | Neal Stephenson

7EW | Neal Stephenson

7EW

Choć 7EW to książka z typu cegieł, to bardzo mi się podobała. Żal mi było porzucać bohaterów i świat wykreowany przez autora, a rzadko mi się to zdarza. Zwykle, w przypadku tak długich historii jestem zmęczona. Tu było inaczej, głównie ze względu na emocje, które wzbudzała we mnie ta historia. 

Zagłada Ziemi

Pewnego dnia księżyc trafia coś, co go rozbija na kilka kawałków. To oczywiście prowadzi do zaburzenia ekosystemu Ziemi, ale co ważniejsze naukowcy zdają sobie sprawę, że ogromna ilość odłamków zmierza w kierunku planety. Ogrzeją one atmosferę tak, że wszystko na Ziemi spłonie. Ludzie muszą uciekać, ponieważ powszechnie panuje opinia, że nie da się nigdzie schronić przed skutkami deszczu meteorytów. 

Neal Stephenson stworzył zaskakująco pełny i szczegółowy świat z wieloma dokładnymi opisami elementów i wyposażenia statków, stąd książka jest dość długa, ale przez to bardzo wiarygodna, mimo wszystko ciekawa i wcale nie nuży. 

7EW to Space Opera pisana wielkimi literami. Historia wielu setek lat walki o przetrwanie, oczywiście ze skrótami. Dwie pierwsze części książki dotyczą pokolenia „naszego”, pokolenia ucieczki, a trzecia wydarzeń wiele lat po katastrofie.

Nowy Świat 

Neal Stephenson wykreował interesującą konwencję nowego świata stworzonego na zgliszczach starego. „Nowi” ludzie nie chcieli powtarzać starych błędów, stworzyli więc własny system oparty na pewnych zmianach genetycznych potomków. I stworzyli swoją własną przestrzeń do popełniania nowych błędów.

Np. jedna z nowo powstałych ras posiada zdolność do epigenetyki, czyli, jak to autor nazwał, to rasa ludzkich „szwajcarskich scyzoryków” , którzy w pewien sposób potrafią pod wpływem doświadczeń wpływać na to, które markery DNA uaktywnią, a które uśpią. 

Świat ludzi

W książce 7EW jest dużo interesujących pomysłów. Autor np. porusza problem odwiecznej rywalizacji rządowych inicjatyw z prywatnymi. Okazuje się, że bogate prywatne firmy są w stanie organizować misje kosmiczne z o wiele większym rozmachem, oryginalnością i skutecznością niż rząd. Jak oni śmią! Parweniusze. 

Autor sięga także po konwencje rozgrywek politycznych na Ziemi i w kosmosie. Łącznie z groźbą kradzieży prywatnych zasobów, zwaną dość dyplomatycznie konfiskatą. Bo przecież co gównażeria będzie podskakiwać tym, którzy w rządowych strukturach zęby zjedli na misjach kosmicznych. 

Psychologia tłumów 

Stephenson odrobił też lekcję z socjologii i psychologii. Porusza problematykę tego, jak ważne jest psychiczne zdrowie i poczucie celu, jakiejś nadziei, sensu życia. I dotyczy to tak jednostek, jak i całych społeczeństw. 

Dochodzimy do smutnych wniosków, że oszukiwanie ludzi, mówienie im tego, co chcą usłyszeć, a przemilczanie niewygodnych faktów, to skuteczny sposób na zarządzanie tłumem. 

Gdzie są ludzie, tam jest i polityka oraz dążenie do władzy. Szczególnie wśród tych, którzy już wcześniej jej posmakowali. Są też gierki, inne poglądy, czasami drastycznie inne, powodujące różne konflikty.

Super ciekawie jest opisana plemienność – każda rasa jako oddzielne plemię, które dąży do swojego. Niektóre plemiona są nastawione na współpracę, a inne nie i okazują wrogość i walkę o władzę po trupach. 

7EW

Potężna fabuła 

7EW ma też kilka słabostek dotyczących głównie luk fabularnych, ale przy skali historii zupełnie mnie to nie dziwi. Np. brakuje informacji o pewnym znaczącym zderzeniu z meteorytem. Dowiadujemy się o nim jakby przypadkiem, z dalszej części wydarzeń, które wynikają właśnie z tego zderzenia. Ale rozumiem, że książka i tak jest długa, więc jakieś skróty musiały być wprowadzone. 

Nie przeszkadza to jednak na tyle, żeby wpłynęło na odbiór całości historii. Ale końcówka aż się prosi o dokładniejsze rozpisanie tego, co się wydarzyło z niektórymi bohaterami i w ogóle co było dalej. Nie chcę przez to napisać, że 7 Ew nie ma zakończenia, bo ma. Natomiast kontynuacja byłaby wskazana bardziej niż bardzo. Niewiele książek, szczególnie cegieł, robi na mnie takie wrażenie. 


Może Cię także zainteresować: Pola dawno zapomnianych bitew | Projekt Hail Mary


Tytuł recenzji: Ludzie są tylko ludźmi
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: 7EW
Tytuł oryginału: Seveneves
Autor: Neal Stephenson
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Seria: Czarno-biały Stephenson w Magu
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 2016
ISBN: 9788374806718
Liczba stron: 832