A co ciebie obchodzi, co myślą inni? | R. Feynman

A co ciebie obchodzi, co myślą inni? | R. Feynman

A co ciebie obchodzi, co myślą inni?

Najpierw należy wspomnieć, że książka A co cię obchodzi co myślą inni?, nie do końca jest biografią Richarda P. Feynmana. Historie opisane w części pierwszej czyli Pan raczy żartować Panie Feynman!, oraz w drugiej to opowieści fizyka, które zostały zebrane przez jego kolegę “od bębnów”, Rapha Leightona. Niemniej Feynman je znał i autoryzował, więc właściwie się liczy.

Druga część z zapisami przypadków ciekawego człowieka zaczyna się poważnie. Feynman opisuje ludzi, którzy wpłynęli na jego rozwój oraz sytuacje, które na zawsze zapadły mu w pamięć i coś zmieniły w jego postrzeganiu.

Ojciec i żona

Fantastycznie opisany jest jego ojciec, który grał główną rolę w nauczeniu syna ciekawości do świata. To był rodzic, który umiał przekazać dziecku zamiłowanie do nauki, poszerzyć jego horyzonty i zachęcić do samodzielnego pozyskiwania wiedzy. Jak widać jego sposoby były skuteczne.

Drugą z osób, które wywarły na Feynmana duży wpływ była jego pierwsza żona. A co cię obchodzi co myślą inni, czyli tytuł tej książki, to właśnie jej słowa. Feynman poświęca jej wiele myśli. W czasie kiedy on pracował w zespole Oppenheimera, ona leżała w szpitalu i inspirowała go do szalonych rzeczy, np. grillowania w pobliżu autostrady. Wysyłali sobie zwariowaną korespondencję. Niewątpliwie ją kochał, a go ona go w pewien sposób uformowała.

Samobójstwo w komisji

Dalej jest też kilka innych krótszych historii i kilka listów, ale najważniejsza jest część dotycząca katastrofy promu kosmicznego Challenger z 1986 roku. Feynman został zaproszony do komisji badającej przyczynę i zgodził się na to, choć żartował że “popełnia samobójstwo”. Jak się okazało jego przypuszczenia dotyczące specyfiki pracy takich komisji właściwie się potwierdziły.

To nie była praca, do której był przyzwyczajony. Nie lubił procedur do wszystkiego i ślamazarnego tempa. Nigdy nie był dyplomatą, a tutaj jego stosunkowo ostry język oraz nonszalancja w obyciu, przyczyniła się do kilku nieporozumień, które mogły mieć poważniejsze konsekwencje. Niemniej jego umiejętności oraz bezpośrednie podejście przydały się w nawet tak skostniałej instytucji jak rządowa komisja. 

Niełatwy geniusz

Świetna jest ta historia z komisją, ale widać też, jaki chaos robił przy okazji zwykłego dla siebie zachowania. Nie miał złych intencji, wręcz przeciwnie, rwał się do pracy, szukał prawdy i robił to dobrze, bo zaczął od dołu, a nie “góry”. Jego działalność przyczyniła się do kilku istotnych odkryć. Właściwie przyczynił się do odgadnięcia prawdziwych przyczyn katastrofy, ale był niewątpliwie człowiekiem trudnym we współpracy. 

A co ciebie obchodzi, co myślą inni?

Wprost pisał, że jeśli zauważał moment, gdy prace zaczynały iść w kierunku innym niż taki, jakiego się spodziewał, zaczynał się nudzić. A wtedy trudno było przewidzieć, jaki kolejny szalony pomysł wskoczy mu do głowy.

Niewątpliwie Feynman był jedynym w swoim rodzaju człowiekiem. Genialny fizyk, laureat Nagrody Nobla, wyjątkowy mówca, piewca prostego języka dostosowanego do odbiorcy… Zmarł w 1988 roku na raka. Nam zaś pozostała inspiracja w postaci nagrań z jego wystąpień oraz tych dwóch książek z jego historiami.


Książkę dostarczył
Serwis sofario.com


Może Cię także zainteresować: Heretycy, buntownicy, wizjonerzy | Astrofizyka dla zabieganych


Tytuł recenzji: Niezwykłe historie (nie)zwykłego człowieka
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka
Tytuł oryginału: What Do You Care What Other People Think?
Autor: Richard Feynman
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak LiteraNova
Data wydania: 2021 (pierwsze wydanie: 1988)
ISBN: 9788324069897
Liczba stron: 448