Sprawy łóżkowe | K. Lister

Sprawy łóżkowe | K. Lister

Sprawy łóżkowe. Historia seksu

Książka pt. Sprawy łóżkowe po raz pierwszy ujęła mnie sposobem umieszczania określeń na części ciała i czynności będące tabu. Otóż autorka przy większości z nich podaje także rok, gdy dane słowo/zwrot zostało zarejestrowane po raz pierwszy. To fantastycznie wpływa na nadanie głównemu tematowi szerokiej perspektywy, a temat to nie byle jaki, bo Kate Lister pisze o historii seksu.

Zachwycają także fotografie i przedruki ilustrujące tematykę, ale najbardziej zachwyca treść. Autorka włożyła bardzo wiele pracy w opracowanie źródeł. Sprawy łóżkowe to niby jest książka popularnonaukowa, co kojarzy mi się zwykle z dość lekkim językiem, ale i podejściem do formy podawania informacji. 

Natomiast Lister zdecydowanie odrobiła pracę domową. Jest cała mega ciekawa bibliografia i bardzo dużo przypisów. Pod tym względem jest to więc książka bardziej naukowa, choć temat faktycznie popularny, a styl lekki, łatwy i przyjemny.

Historia seksu

Dowiemy się z tej książki jakie na przestrzeni wieków był poglądy na sprawy seksu, ale także i te luźniej związane z seksualnością. Autorka pisze m.in. o sprośnych słowach, afrodyzjakach, znaczeniu dziewictwa, orgazmach, potencji, owłosieniu, higienie, czy pierwszych sposobach zapobiegania ciąży. Jest mnóstwo ciekawostek i smaczków, jak np. te o przeszczepach dla zdrowotności.

Właściwie historie z tej książki pozwalają sądzić, że altmed i szuria zawsze miały się dobrze. W latach ‘20 i ‘30 mężczyzn przeszczepiali sobie jądra małp. Miało to im zapewnić dłuższe życie, większy wigor i ogólne zdrowie… Nawiasem mówiąc, być może to właśnie te procedury spowodowały epidemię HIV (wirus pochodzący od małpy). 

No więc ludzie przeszczepiali sobie fragmenty małpich gonad. Proceder poszedł oczywiście dalej, bo wiadomo, że lepsze byłyby nie małpie a ludzkie, więc nawet kilku panów zostało zaatakowanych i pozbawionych jąder. Nigdy nie złapano sprawców, ale podejrzewano, że to kradzież organów do przeszczepów. 

Wibratory i rowery

Sprawy łóżkowe nie mogłyby obyć się bez historii o zabawkach erotycznych. Lister rozkłada na czynniki pierwsze mity o powstawaniu wibratorów, a później je obala. Wedle legendy wibratory wymyślili lekarze, żeby ulżyć swoim rękom leczącym placówkami histerię u kobiet, ale autorka przekonuje, że to tylko mit, a urządzenie pierwotnie było “zwykłym” masażerem do innych części ciała. 

Jako osobę poważnie chorą na cyklozę, zafascynował mnie rozdział o rowerze, jako przedmiocie pierwotnie kojarzonym z rozwiązłością. Wierzono, że jazda na rowerze jest zła, bo prowadzi do orgazmów, które też są złe. U panów zresztą także onanizm był zakazany, a orgazmy niewskazane, bo osłabiały ciało i ducha. Po to niby te przeszczepy jaj zwierząt…. Okazuje się, że dzięki temu “wyzwoleniu seksualnemu przez siodełko” rower miał spory udział w emancypacji kobiet. 

Sprawy łóżkowe. Historia seksu

Niewyczerpany temat tabu

Sprawy łóżkowe dość kompleksowo ujmuje większość zagadnień związanych z seksem, natomiast nie znajdziemy tam wszystkiego. Lister i tak napisała ponad 400 stron z przypisami. Autorka zresztą zdaje sobie sprawę i sama o tym pisze, że nie wyczerpała tematu. Ale i tak jest ciekawie.

Szczególnie interesujący jest wniosek, że to głównie kultura europejska/chrześcijańska ukształtowała pogląd na seks, jako coś nieczystego, zakazanego, dopuszczonego tylko do prokreacji. W Indiach, Afryce, czy Ameryce Południowej to “my” „nauczyliśmy” tamtejsze społeczeństwa „purytańskiego i patriarchalnego pojmowania seksu”, i tego że nie służy on do przyjemności.

Na szczęście współczesność powoli seks odczarowuje. Mam nadzieję, że tego typu książek, które będą uczyć o tym aspekcie życia będzie tylko przybywać. Oraz mam nadzieję, że będą choćby w przybliżeniu tak dobrze napisane jak Sprawy łóżkowe.


Może Cię także zainteresować: 50 twarzy Tindera | Prostytutki


Tytuł recenzji: Skąd wziął się seks?
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Sprawy łóżkowe. Historia seksu
Tytuł oryginału: A Curious History of Sex
Seria: ZROZUM
Autor: Kate Lister
Tłumaczenie: Monika Skowron
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania polskiego: 2022 (oryginalne wydanie: 2020)
ISBN: 9788366657847
Liczba stron: 496