Namiętnik | M. Gretkowska

Namiętnik | M. Gretkowska

Namiętnik

Na czytniku mam wiele książek, o których nic nie wiem, bo lubię czytać w ciemno i zaskakiwać się pomysłami autorów. Jedną z takich książek jest Namiętnik Manueli Gretkowskiej, czyli zbiór pięciu różnych opowiadań tej autorki.

Bohaterowie opisywani przez autorkę są różni, a niektóre historie dziwne i nietypowe. Na pierwszy ogień idzie dziewczyna, która wraz z postępującą anoreksją miewa coraz silniejsze wizje prorokujące różne wydarzenia. A to doradzi na jakiego konia postawić, a to przewidzi ze mąż koleżanki znajdzie kochankę – aktorkę. Ogólnie pomysł jest niezły.

Drugie opowiadanie jest o Jose, który ożenił się ze Szwedką, ale im się nie udało utrzymać tego związku. Ta historia akurat jest bardzo realna i nie kończy się happy endem.

Trzecie opowiadanko to jakaś maligna seksualna, od którego wziął się tytuł całego zbioru. Czwarte to z kolei historia rozstania dwójki ludzi, które odbyło się w niezrozumiale udziwionej sytuacji. A piąta, którą musiałam sobie przypomnieć, opowiada o kobiecie, która na życie zarabia różnymi rzeczami nie wymagającymi żadnych poważniejszych kwalifikacji i to jest właściwie cała historia jej życia. 

Namiętnik

Styl nie dla mnie

Nie będę owijać w bawełnę, tych pięć opowiadań zamkniętych w Namiętnik nieco mnie wynudziło. Styl Gretkowskiej w tym tomie jest specyficzny (nie czytałam jej wcześniej, więc nie wiem, czy to tylko tu, czy w ogóle). Krótkie zdania, niektóre bardzo krótkie, nie sprzyjają poczuciu harmonii czytania. Raczej brzmią jak czytanie serii z karabinu. 

Gretkowska momentami pisze bardzo zgrabnie, ale jako całość odebrałam Namiętnik jako kilka smętnych historyjek, napisanych sprawnie, ale nie w moim stylu. 

Po przeczytaniu tej książki czuję się jakbym zjadła opłatek. Niby coś przełknęłam, ale było to bez smaku i od razu się rozpłynęło na języku. W pamięci także od razu się rozpływa.


Może Cię także zainteresować: Rebeka | Razem będzie lepiej


Tytuł recenzji: Nienamiętny namiętnik
Subiektywna ocena: 5/10
Tytuł: Namiętnik
Autor: Manuela Gretkowska
Data wydania: 2005 (Pierwsze wydanie: 1998, Paryż)
Wydawnictwo: WAB
ISBN: 9788374143080
Liczba stron: 144