Bambini di Praga | B. Hrabal

Bambini di Praga | B. Hrabal

Bambini di Praga

Sama nie wiem (jeszcze) czy lubię książki takie jak Bambini di Praga. Hrabal napisał krótką, ale dość bezwzględną historię o oszustach. Historia ta jest bezwzględna głównie dla czytelnika, bo nie ma jakiegoś specjalnego początku. Autor wrzuca nas o razu na głęboką wodę swojej historii i trzeba się szybko odnaleźć w sytuacji, inaczej grozi nam zniechęcenie.

Jedynie mój upór w czytaniu książek do końca zatrzymał mnie przy tym utworze. Oraz przekonanie, że Ci, co tę książkę wydali, czytali wcześniej, czy pozytywnie recenzowali musieli mieć jakiś powód dobrych opinii? Mieli, ale dowiedziałam się tego dopiero na samym końcu.

Czterech oszustów

Na szczęście Bambini di Praga jest dość krótkie, więc nie trzeba było długo czekać na rozwiązanie akcji. Nie będę jednak pisać więcej i psuć rozrywki osobom zainteresowanym.

Sama historia jest dość prosta, opisuje losy kilku oszustów, ich imprezy i niektóre “roboty”. Nie ma tu większej ciągłości, czy spójności, nie ma większego przesłania, czysta rozrywka z przymrużeniem oka. 

Włochate, krótkie, kolorowe

Pomimo tego, że nie przepadam za satyrą, to przyznaję, że książka ma swoje momenty. Hrabal pisze bardzo plastycznie. Jego wielokrotnie złożone zdania i mnóstwo przymiotników budują dość wyraźny obrazek. Elementy opisanego świata są włochate, krótkie, długie, kolorowe, ogromne, a ludzie są opisani bezceremonialnie, jak ten „wsiowy grubas o słomianych włosach”. 

Bambini di Praga

Co tu się wydarzyło?

Mimo wszystko plastyczność opisów nie przekonała mnie do formy, szczególnie, że autor wmieszał jeszcze elementy abstrakcyjnego żartu (to już naprawdę nie jest to, co tygryski lubią najbardziej). A w Bambini di Praga, co kilka stron zastanawiałam się, co tu się właśnie odjaniepawliło?! 

Zabawne są porady, których udzielają sobie oszuści. Mówią sobie jak należy wymawiać słowa i mówić do ludzi, żeby ich przekonać. Jest też kilka innych momentów, no i końcówka robi robotę. Natomiast na pewno nie jest to najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku.


Może Cię także zainteresować: Czuły barbarzyńca | Fabryka absolutu


Subiektywna ocena: 6/10
Tytuł: Bambini di Praga
Tytuł oryginału: Bambini di Praga
Autor: Bohumil Hrabal
Tłumaczenie: Andrzej Czcibor-Piotrowski
Wydawnictwo: Świat Literacki Izabelin
Data wydania: 1964
Data wydania polskiego: 1995
ISBN: 8386646020
Liczba stron: 142