Ukochane równanie profesora | Y. Ogawa

Ukochane równanie profesora | Y. Ogawa

Ukochane równanie profesora

Ukochane równanie profesora wciąga od pierwszych zdań. Historia jest poprowadzona pięknie i spokojnie. To może być świetna książka na uspokojenie, moment zatrzymania się w życiu, ponownego przemyślenia, czym są dla nas relacje z innymi ludźmi, bo to jest właśnie książka o relacjach.

Główną bohaterką opowieści Yōko Ogawy jest kobieta, która pracuje jako gospodyni. Pewnego dnia jej firma kieruje ją do domu starszego, zdziwaczałego profesora matematyki, który słynął z częstych zmian pracowników. 

Co 80 minut

Nasza bezimienna bohaterka nie poddaje się jednak pokusie powierzchownej oceny i stara się zrozumieć swojego podopiecznego. Jest to o tyle trudniejsze, że staruszek cierpi na nieuleczalną chorobę. W wyniku wypadku traci możliwość zapamiętywania i jego wspomnienia resetują się co osiemdziesiąt minut.

Nasi bohaterowie szybko jednak nawiązują nić porozumienia, której elementem staje się również syn gosposi, nazwany przez Profesora Pierwiastkiem. Okazuje się, że wystarczy odrobina dobrej woli do otwarcia się na przyjaźń, choć w jej utrzymanie później trzeba włożyć dużo więcej wysiłku.

Matematyka może być piękna 

Jak tytuł wskazuje, w książce Ukochane równanie profesora, jest dużo matematyki, ale to nie jest książka o wzorach i liczbach. To książka o relacjach, o życiu, o zaufaniu, o nawiązywaniu bliskości, o chorobie i radzeniu sobie z nią, o wyszukiwaniu w niej elementów interesujących i pozytywów, skoro nie można jej zmienić ani uleczyć. To ciepła historia o przywiązaniu do innego człowieka. 

Ukochane równanie profesora

Yōko Ogawa opowiada o tym, jak przypadkowe spotkania z ludźmi zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości i ocenę okoliczności. Oraz o tym, czy można emocje opisać za pomocą liczb i wzorów matematycznych, a jeśli tak, to jak one będą wyglądały.

Książka pełna ciepła

Trudno się oderwać od tej książki. Jest pięknie napisana. Była kojącym aloesem na moje życiowe poddenerwowanie, oraz przyzwyczajenie do pośpiechu. Ukochane równanie profesora przypomniało mi też, że warto się zatrzymać i mi w tym pomogło.

Fabuła nie ma fajerwerków, toczy się niespiesznie i pokazuje, że nie ilość się liczy, a jakość. Myślę, że jeszcze kiedyś do tej książki wrócę.


Może Cię także zainteresować: Zanim wystygnie kawa | Podziemie pamięci


Tytuł recenzji: Matematyka przyjaźni
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Ukochane równanie profesora
Tytuł oryginału: 博士の愛した数式
Autor: Yōko Ogawa
Tłumaczenie: Anna Horikoshi
Wydawnictwo: Tajfuny
Data wydania: 2019 (pierwsze wydanie: 2005)
ISBN: 9788395243325
Liczba stron: 192