Ziemia, planeta ludzi | A. de Saint-Exupéry

Ziemia, planeta ludzi | A. de Saint-Exupéry

Ziemia, planeta ludzi

Antoine de Saint-Exupéry najbardziej znany jest ze swojego filozoficznego dzieła pt. Mały Książę. Ale jak się okazuje ten autor w swoim dość krótkim życiu napisał więcej niesamowitych książek. Jedną z nich jest Ziemia, planeta ludzi.

De Saint-Exupéry opisuje w niej swoje doświadczenia jako pilota pocztowego. Brał on udział w tworzeniu sieci połączeń lotniczych w latach 20. XX wieku. To były dopiero początki lotnictwa cywilnego, samoloty nie były zaawansowane technologicznie, nie było GPSów ani komunikacji satelitarnej. 

Początki lotnictwa

Jego pierwsze loty były niezwykle niebezpieczne. Zresztą dokładnie opisuje to, co mu groziło. Były to w szczególności góry, usterki techniczne samolotów oraz pustynie. Góry, ponieważ linia szczytów w tamtych czasach nie była jeszcze tak dobrze znana. Usterki techniczne samolotów, ponieważ technologia jeszcze raczkowała i usterki się zdarzały, a lądowania awaryjne w różnych niedostępnych miejscach były skomplikowane. A pustynia, bo gdy już się zdarzyła usterka, albo pilot uderzył w górę (co przydarzyło się również autorowi i to też tu opisuje), to pustynia też mogła zabić. 

Jemu na szczęście jakimś cudem udało się przeżyć. Kilku innym również, ale to raczej były wyjątki. Ale doświadczenie przetrwania na pustyni w ekstremalnych warunkach bez wody zmienia na zawsze. 

Być człowiekiem?

W książce Ziemia, planeta ludzi de Saint-Exupéry mierzy się ze sobą i z innymi ludźmi. Wspomina swoje przeżycia z czasów lotnictwa pocztowego, ale i wojennego. Zastanawia się, co człowieka czyni człowiekiem? Jakie prawdy nosimy w sobie? Poszukuje wiedzy o życiu, o śmierci, trwaniu, o miłości i nienawiści, braterstwie…

Ziemia, planeta ludzi

Nie jest to długa książka, ale pełna interesujących przemyśleń na temat człowieczeństwa. Pilot uważa, że bycie człowiekiem to branie odpowiedzialności za siebie i za innych. Trudno się z tym nie zgodzić. Zdecydowanie warto poznać tego autora bliżej i wyjść poza Małego Księcia. Ziemia, planeta ludzi będzie do tego dobrym sposobem.


Także może Cię zainteresować: Przymrużonym okiem pilota prywatnego | Pilot ci tego nie powie | As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303


Tytuł recenzji: Co to znaczy być człowiekiem?
Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Ziemia, planeta ludzi
Tytuł oryginału: Terre des hommes
Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Tłumaczenie: Wiera Bieńkowska, Zbigniew Bieńkowski
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1987 (pierwsze wydanie: 1939)
ISBN: 83-06-01598-3
Liczba stron: 142