Nowe wiersze sławnych poetów | G. Uzdański

Nowe wiersze sławnych poetów | G. Uzdański

Nowe wiersze sławnych poetów

Od pierwszego wejrzenia zakochałam się w pomyśle, że można stworzyć Nowe wiersze sławnych poetów

Jak tytuł sugeruje, książka ta zawiera wiersze, ale nie napisane przez sławnych poetów, a pastisze stylizowane na ich twórczość. Mówią o dzisiejszym życiu, technologii, social mediach, zakupach, czyli o zwykłej codzienności współczesnego człowieka, której Mickiewicz, czy Słowacki nie mogli poznać. Niewiarygodne, że wszystkie napisał tylko jeden człowiek!

Wejść w ich buty

Szanuję bardzo Uzdańskiego za wysiłek włożony w analizę stylu wszystkich tych autorów. Jednocześnie zazdroszczę, bo gdyby wena była w postaci wodnej, to autor musiał mieć jej całe jeziora, a może i morza, żeby podejść do przeróżnych tematów w taki sposób. 

Nie jestem jakimś wielkim specjalistą od poezji, ale na tyle, na ile się orientuję, to autor zadbał o połączenie wszystkich klocków tej układanki. Dobierani przez niego protoplaści są idealnie dopasowani do poszczególnych wierszy. Lub może wiersze zostały napisane z myślą o konkretnym autorze?

Na przykład Jeremi Przybora w piórze Uzdańskiego pisze o tęsknocie do ukochanej (czyżby sugerował tu Osiecką?). Mickiewicz/Uzdański w rozważania o przyszłości ludzkości wplata charakterystyczne opisy przyrody, a Szymborska/Uzdański zaskakuje perspektywą podejścia do tematu swojego pastiszu.  

Szkoda, że nie ma do tej książki żadnego posłowia, wstępu, czegokolwiek, co by nieco więcej mówiło o samym autorze, jak i o tym, skąd wziął się pomysł i jak wyglądał proces twórczy. Ten króciutki wstęp, który poprzedza wiersze, mi nie wystarczył. Chcę więcej.

Spojrzenie na poezję

Można też traktować ten tomik jako dobre narzędzie do nauki czytania i rozumienia poezji w ogóle. Nowe wiersze sławnych poetów świetnie pokazują różnice pomiędzy stylami klasyków. Do tego tematyka dotyczy spraw współczesnych, więc ciekawi i intryguje. Mamy wrażenie, że te pastisze są o nas samych, ostatecznie o naszych znajomych. Nie ma nudy.  

Do czytania zachęciło mnie kilka wierszy, opublikowanych na Instagramie. Obiecywały ciekawą podróż przez przeróżnych twórców znanych z lektur szkolnych, czy innych okoliczności. Później dowiedziałam się, że jest na Facebooku cały fanpage z niektórymi wierszami z tej książki.

Nowe wiersze sławnych poetów

Szymborska, Mickiewicz, Różewicz, Bukowski, Lipska, Leśmian, Kochanowski, Konopnicka… Aleja gwiazd! I to wszystko wykluło się w głowie Uzdańskiego. Nowe wiersze sławnych poetów są bardzo dobre. Pomysł jest genialny i na pewno będę wracać, a może w przyszłości powstaną kolejne? Będę czytać!


Może cię także zainteresować: Nakarmić kamień | Nalej mi wina!


Tytuł recenzji: Zabawa poezją
Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Nowe wiersze sławnych poetów
Autorzy: Grzegorz Uzdański
Wydawnictwo: Znak Literanowa
Data wydania: 2021
ISBN: 9788324073900
Liczba stron: 224