Ta druga | T. Bohman

Ta druga | T. Bohman

Ta druga

Ta druga to nie jest książka tylko o romansie młodej dziewczyny, ze starszym, a do tego żonatym mężczyzną. To książka o nierównościach społecznych, kompleksach, niepewności, biedzie, szukaniu swojej drogi życia. A także o współczesnym feminizmie, kobiecości i ideologiach, które nami rządzą. Romans w tle tylko te tematy naświetla z perspektywy, którą autorka chce nam pokazać.

Dziewczyna, której losy śledzimy ma dwadzieścia cztery lata. Urodziła się na prowincji w rodzinie robotniczej. Jej rodzice pracowali w fabrykach, ale ona mierzy wyżej i chce dla siebie więcej. Zamierza zostać pisarką. Niestety jej zamierzenia ciągle są w fazie “chcenia”. Właściwie nic konkretnego z nimi dalej nie robi, oprócz tego, że szuka jakiegoś bodźca. Iskry, która ją wyrwie i da moc do pójścia dalej.

Życie na prowincji

Bohaterka pracuje dorywczo w stołówce szpitalnej, na najniższym stopniu drabiny pracowniczej. Podobnie też żyje, w marnym mieszkaniu, mając tylko jedną bliższą koleżankę. Ale dużo czyta oraz dużo i ciekawie myśli. To w pracy poznaje przystojnego lekarza, który właściwie od razu wpada jej w oko. 

Dziewczyna myśli sobie, że romans z nim mógłby jej dać temat do pisania, doświadczenie dorosłości. Bawi się możliwościami, które taka relacja mogła by jej dać, obraca w głowie potencjalne możliwości. Nakręca się.

Bohaterka nie traktuje tego jednak transakcyjnie, raczej egoistycznie, na zasadzie, że mogłaby się dowiedzieć czegoś więcej o świecie i życiu. A przy okazji miło spędzić czas bez żadnych zobowiązań. Brzmi to jak postanowienie dojrzałej i świadomej siebie osoby.

Ta druga

Przypadek sprawia, że mają okazję do nawiązania relacji. Dziewczyna wykorzystuje moment i pozwala wejść lekarzowi do swojego życia. Okazuje się jednak, że nie wystarcza jej siły woli, żeby traktować ten romans lekko i zakochuje się w nim. I wtedy wyłażą potwory.

Okazuje się, że pomimo całej mądrości teoretycznej, jaką nabyła z książek, nie udaje jej się uniknąć pułapek toksycznej relacji. Nie potrafi zachować dystansu, tylko zanurza się w doświadczenie bycia kochanką, “tą drugą”. Wraz z cierpieniem psychicznym wyłażą z niej nieprzepracowane kompleksy na punkcie swojego pochodzenia, obecnego położenia, a nawet wyglądu.

Nie jest nudno

W trakcie tej przygody mamy kilka zwrotów akcji, a końcówka zaskakuje. Nie potrafię określić, czy jest to dobre, czy złe zakończenie. Na pewno zostawiło mi kilka pytań i myśli do zastanowienia.

Świetne w tej książce jest to, że bohaterka jest wiarygodna. Ma w sobie cechy, z którymi można się identyfikować, ma także takie, które irytują. Dziewczyna podejmuje wiele kontrowersyjnych decyzji. Jest także młoda i naiwna. W momencie, kiedy ta jej młodość zderza się z silnymi emocjami, biorą one górę nad niewielkim doświadczeniem życiowym i bohaterka traci grunt pod nogami. Gubi tą wątłą pewność siebie, którą udało się jej wypracować.

Współczesne problemy

Bardzo wyraźny jest w książce Ta druga motyw klasowości. Autorka nie daje nam zapomnieć, że bohaterowie pochodzą z różnych grup społecznych i dotyczą ich inne problemy. Do tego główna bohaterka jest młodą kobietą, żyjącą we współczesnym świecie przepełnionym ideologiami i walczącym feminizmem, do których próbuje się jakoś ustosunkować. Wychodzi to ciekawie, ponieważ jej poglądy nie zawsze idą w parze z aktualnymi trendami. 

Ta druga

To, że świadomie wchodzi w romans z żonatym facetem i wie, że ta decyzja nie przysporzy jej chluby, jest dla niej punktem do rozważań o relacjach społecznych i potrzebie akceptacji. Fakt, że jej koleżanka, która wie o całej aferze ocenia ją niezbyt pozytywnie sprawia, że bohaterka zaczyna się zastanawiać na temat przekraczania norm społecznych. 

Na kanwie banalnej historii romansu, Therese Bohman konstruuje książkę o uniwersalnych problemach wszystkich ludzi: samotności, potrzebie bliskości, miłości i przynależności. Ta druga to książka o różnicy, jaką robi zasobność portfela, przestrzeń emocjonalna oraz kapitał kulturowy.


Może Cię także zainteresować: Judasz całował wspaniale | Obsesja i inne formy miłości


Recenzja: Czy wolno nam potępiać?
Subiektywna ocena: 8
Tytuł: Ta druga
Tytuł oryginału: Den andra kvinnan
Autor: Therese Bohman
Tłumaczenie: Justyna Czechowska
Wydawnictwo: Pauza
Data wydania: 2020
ISBN: 9788395550867
Liczba stron: 192