Alfabet wspomnień | A. Słonimski [Cytaty]

Alfabet wspomnień | A. Słonimski [Cytaty]

Alfabet wspomnień

Poniżej subiektywny wybór cytatów z książki Antoniego Słonimskiego pt. Alfabet wspomnień.

W dawnym wydaniu Encyklopedii brytyjskiej podano, że Mickiewicz urodził się w Zaolziu, a ostatnio w informatorze literackim Benetta na litery MICK można znaleźć Mickey Mouse, ale Mickiewicza nie ma. Gdy po powrocie opowiadałem o tym na odczycie w Uniwersytecie Warszawskim, nikt się nie śmiał, bo nikt nie wiedział wtedy, co to jest Mickey Mouse.

s. 13

Czekaliśmy w cukierni z Lechoniem już od raba, bo wielki był wtedy w naszej grupie snobizm na Piłsudskiego. Gdy Komendant przyszedł, siadł w pierwszej sali i zapalił papierosa, podszedł do niego kelner i powiedział surowo: „Tu się nie pali”. Wieniawa i Sławek zjeżyli się gniewnie, ale Piłsudski szybko zgasił papierosa. Gdy wspominam tę scenę, nie bez melancholii myślę sobie: „Nie ma już dzisiaj takich kelnerów”.

s. 18

Alfabet wspomnień

Pomnik ostatnich latach sypiał nie bardzo dobrze, często był pod gazem i telefonował po nocy do przyjaciół. Ja też źle sypiam i biorę środki nasenne, więc wściekałem się, gdy mnie budził. „Antek, powiem ci wiersz”. – „Odczep się, idź spać”. Odkładałem słuchawkę. Po chwili znów dzwonek. „Antek, powiem ci twój wiersz”. – „Nie ma głupich, powiesz mój jeden, a potem trzy swoje”. – „Świnia jesteś”. – „Wiem, dobranoc”.

s. 27

Do jakich bredni dochodzili kontynuatorzy Freuda, dowodzi praca Schildera o Alicji w krainie czarów, który cytuje innego psychoanalityka, Fenichela: małe dziewczynki mogą stać się symbolem członka męskiego. Dla poparcia tego poglądu Schilder wskazuje, że Aluzja stale zmienia swoją postać. Lękam się, że Schilder pewnie się już postarzał, a więc zmienił swoją postać i stał się symbolem małej dziewczynki, która jak twierdzi, również jest tylko symbolem.

s. 33

O polityce

Jeśli porównamy pracę inżyniera czy humorysty z pracą polityka, uderza nas w polityce absolutny brak kryteriów. […] Jakie są kwalifikacje polityka i jaki sprawdzian jego kompetencji?

s. 81

W tym świecie samolotów, mózgów elektronowych, radarów i energii atomowej rządzić nie może średniowieczny inkwizytor, znachor, wróżbiarka czy szaman mistycznie-polityczny.

s. 82
Alfabet wspomnień

Nad innymi rodzajami broni górowała oczywiście kawaleria. Zwycięstwo sprawiedliwych, ukaranie zbrodni, demaskowanie kłamstwa jakoś trudniej było osiągalne na piechotę. Koń był elementem koniecznym. Przyznać muszę, że urok kowbojskie zepsuł mi trochę Gombrowicz słuszną uwagą, że to przykry obraz, gdy zwierzę siedzi na zwierzęciu.

s. 168

Nigdy nie byłem zaskoczony tym, co się w jego sztukach działo, bo tam, gdzie wszystko jest możliwe, nic nie dziwi.

s. 257, o Witkacym

Czytaj także: cytaty z Kronik tygodniowych | Ciekawość


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Alfabet wspomnień
Autorzy: Antoni Słonimski
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1975
ISBN: –
Liczba stron: 284