Duchologia polska [Cytaty] | O. Drenda

Duchologia polska [Cytaty] | O. Drenda

Duchologia polska

Poniżej znajduje się subiektywny wybór cytatów z książki Olgi Drendy pt. Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji. Zapomniałam już, jak dobra jest to książka. Muszę przeczytać jeszcze raz.

[…] Aparat badania rzeczywistości, który dostajesz do ręki, zostaje w głowie na dobre. Aparat ten wyczula na osobliwość otaczającego świata, uczy, że nie ma spraw nieciekawych. Uczy również tego, że ponieważ wszystko może być interesujące, warto się zastanowić dwa razy, zanim dokona się pobieżnej oceny czy zechce się komuś dokuczyć, spoglądając z wieży z kości słoniowej.

s. 16

[…] („Higienę mam, a na bakterie uciąłem sobie gałązkę” – rozwiewa wątpliwości klientki rolnik, który w centrum Warszawy na chodniku rozłożył kolejno: plastikową folię, na niej słomę, a na niej kiełbasy, jak zapisał w swoich transformacyjnych notatkach Mariusz Szczygieł).

s. 30

– Może faktycznie produkowano wtedy takie filmy. Ale też po prostu w Polsce jest takie światło – trochę żółte, trochę czerwone. Ładniejsze niż gdzie indziej.

s. 51

[…] W jednym z wywiadów Kuczyńska stwierdziła, że fakt, że pismo „rozbudzało niepotrzebne tęsknoty”, przyczynił się w końcu do jego zamknięcia.

s. 63

Jak było w PRL?

[…] w tej samej rozmowie Ewa Mickiewicz dodawała: „Chudy rynek jest przyczyną, która zwalnia z wszelkiej odpowiedzialności za wyrób nieudany – i tak kupią!”.

s. 67

Oczywiście serial, nawet jeśli kręcony w autentycznych mieszkaniach, podobnie jak magazyny wnętrzarskie, także te o majsterkowaniu, ukazywał realia życia zaledwie wycinka społeczeństwa.

s. 87, o serialu W labiryncie

Zniszczenia drugiej wojny uniemożliwiły naturalne narastanie pokoleniowych warts dóbr, które wypełniały domy warszawskie […].

s. 88

– Odpowiem jak politruk: plakat zmienił się w momencie, w którym do Europy wkroczył Jankes i zniszczył pojęcie poezji. Konsumpcja wyłączyła intelekt, zubożyła wyobraźnię i zarządziła terror słowa.

s. 137
Duchologia polska

Być może przekonanie o braku reklam w czasach PRL jest tak powszechne, bo ich zadaniem było raczej informować, co można kupić i gdzie, […] a nie kreować potrzeby.

s. 164

Dopasowanie do potrzeb rynku stawało się zresztą naglącą potrzebą. W 1989 roku reklama telewizyjna mogła przynieść nawet kilkusetprocentowy wzrost sprzedaży, bo pokazywano niewiele, a nowość budziła zainteresowanie.

s. 178

Zobacz także inne wpisy o książkach o PRL


Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji
Autorzy: Olga Drenda
Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2016
ISBN: 9788365271129
Liczba stron: 254