Zwiedzeni przez losowość [Cytaty] | N. N. Taleb

Zwiedzeni przez losowość [Cytaty] | N. N. Taleb

Zwiedzeni przez losowość

Subiektywny wybór cytatów z książki Nassima Nicholasa Taleba pt. Zwiedzeni przez losowość. Tajemnicza rola przypadku w życiu i rynkowej grze.

To, że wszyscy milionerzy byli wytrwałymi, ciężko pracującymi ludźmi nie oznacza, że każdy, kto posiada takie cechy zostanie milionerem.

s. 23

[…] Są ludzie, którzy myślą, że istnieją łatwe i jednoznaczne odpowiedzi oraz tacy, według których żadne uproszczenia nie są możliwe bez poważnego zniekształcenia rzeczywistości […].

s. 43

Gra na rynku papierów śmieciowych przypomina drzemkę na torach kolejowych. Któregoś dnia nadjeżdża pociąg i jest po wszystkim.

s. 59

Zwiedzeni przez losowość

Głupcy, którzy mają szczęście, nawet nie podejrzewają, że mogą nimi być – z definicji nie mogą wiedzieć, że należą do tej kategorii. Po prostu zachowują się tak, jakby pieniądze im się należały. Nieprzerwane pasmo sukcesów daje im tyle serotoniny (albo podobnej substancji), że w końcu zaczynają oszukiwać siebie, wierząc we własną zdolność prześcignięcia rynku […].

s. 60

Handlując instrumentami pochodnymi zauważyłem, że ludzie nie lubią się ubezpieczać od abstrakcyjnych zdarzeń; ryzyko musi być znacznie bardziej wyraziste, żeby przyciągnąć ich uwagę.

s. 81

[…] Ludzki umysł nie jest zaprojektowany do rozumienia sposobu działania świata, lecz do szybkiego wychodzenia z tarapatów i płodzenia potomstwa.

s. 100

Koszt utraconych możliwości związany z przegapieniem jakiejś nowinki, na przykład samolotu albo samochodu, jest znikomy w porównaniu z toksycznością śmieci, przez które trzeba się przekopać, żeby odkryć te brylanty (pod warunkiem że wynalazki te naprawdę poprawiły jakość naszego życia, w co często wątpię).

s. 104

Niemniej, choć na samym początku mojej kariery taka koncentracja na szumie wydawała mi się wręcz obraźliwa, ponieważ aktualne informacje uważałem za zbyt nieistotne statystycznie, by wyciągnąć z nich jakiekolwiek poważne wnioski, dziś patrzę na to z zadowoleniem. Jestem szczęśliwy, obserwując masowe zjawisko podejmowania idiotycznych decyzji inwestycyjnych w przesadnej reakcji na lekturę dzienników […].

s. 105

Opisana metodologia pozwala również wyjaśnić, dlaczego ludzie przyglądający się losowości ze zbyt małego dystansu doświadczają wypalenia, a ich emocje usychają pod wpływem jej bolesnych ciosów. Bez względu na to, co ludzie mówią, pozytywne doświadczenie nie rekompensuje negatywnego.

s. 112

Złudzenia

Mamy skłonność do myślenia, że traderzy odnieśli sukces, ponieważ są dobrzy w tym, co robią. Być może po prostu odwróciliśmy wektor przyczynowości; uważamy, że są dobrze, ponieważ widzimy, że zarabiają pieniądze. Rzecz w tym, że na rynkach finansowych można je zarabiać dzięki czystemu przypadkowi.

s. 137

Oto pewien słynny cytat: Są ludzie o śmiałych pomysłach, ale bardzo wobec nich krytyczni; próbując się dowiedzieć, czy te pomysły są dobre, najpierw starają się sprawdzić, czy przypadkiem nie są złe. Odważnie snują spekulacje, a następnie robią wszystko, żeby je odrzucić. Tymi ludźmi są naukowcy, ale to samo można powiedzieć o wielu innych grupach,

s. 174

Oprócz błędnego postrzegania własnego sukcesu istnieje także efekt społecznego błędnego koła: stajecie się bogaci, przeprowadzacie się tam, gdzie mieszkają inni bogaci ludzie i nagle znowu zaczynacie wyglądać na średniaka (w porównaniu z nimi).

s. 186

Nieżyjący astronom Carl Sagan […] przyjrzał się przypadkom uleczeń z nowotworów będącym rezultatem wizyt w sanktuarium w Lourdes, podczas których, po kontakcie z tamtejszą wodą święconą następują ozdrowienia. Odkrył coś bardzo interesującego: z całkowitej liczby pacjentów chorych na raka odwiedzających to miejsce, proces wyzdrowień jest w rzeczywistości niższy niż statystyczny odsetek spontanicznych remisji. Niższy niż przeciętna liczba owych remisji wśród chorych, którzy nine wybrali się do Lourdes!

s. 214

Uproszczenia

Jako przykład złośliwego mechanizmu, na którym opierać się może wygrana lub przegrana w świecie ekonomii, badacze często podają klawiaturę QWERTY. Przypadek ten ilustruje, w jaki sposób ostateczny rezultat nie zawsze jest zasłużony. Układ liter na klawiaturze to przykład sukcesu odniesionego przez metodę najmniej praktyczną – został on bowiem zaprojektowany w sposób celowo nieoptymalny, żeby spowolnić skutecznie proces maszynopisania i zapobiec zacinaniu się taśmy.

s. 222

Jestem jednak wystarczająco inteligentny, by zrozumieć, że mam predyspozycje do bycia oszukiwanym przez losowość – i zaakceptować to, że działam pod wpływem uczuć. […] Jestem podobny do wszystkich postaci, które ośmieszałem w tej książce. Ba, mogę być nawet gorszy niż one, ponieważ może występować negatywna korelacja między przekonaniami a zachowaniami.

s. 270
Zwiedzeni przez losowość

Recenzja książki – dobra lub zła – może zdradzać więcej informacji na temat recenzenta, niż omawianej pozycji. Mechanizm ten nazywam też „linijką Wittgensteina”: Jeżeli nie masz pewności co do dokładności linijki, za pomocą której mierzysz stół, równie dobrze możesz użyć stołu do zmierzenia linijki.

s. 272

Potrzebujemy różnych sztuczek, żeby dość do celu, ale najpierw musimy zaakceptować fakt, że jesteśmy zaledwie zwierzętami, a zatem trzeba nam prostych trików, a nie licznych pouczeń.

s. 282

W przeszłości wiele rzeczy robiliśmy źle i dzisiaj śmiejemy się instytucji funkcjonujących w przeszłości; czas zrozumieć, że powinniśmy też unikać otaczania dzisiejszych instytucji niemal religijnym kultem.

s. 292

Jedyną rzeczą, na którą Pani Fortuna nie ma wpływu, jest wasze zachowanie. Życzę szczęścia.

s. 299

Subiektywna ocena: 8
Tytuł: Zwiedzeni przez losowość: tajemnicza rola przypadku w życiu i w rynkowej grze
Tytuł oryginału: Fooled by randomness: the hidden role of chance in life and in the markets
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: Kurhause Publishing
Seria: Refleksje
Data wydania: 2016 (Pierwsze wydanie: 2004)
ISBN: 9788363993177
Liczba stron: 352

Zobacz także Na własne ryzyko