Ludzie, ludzie… [Cytaty] | E. Woydyłło

Ludzie, ludzie… [Cytaty] | E. Woydyłło

Ludzie, ludzie...

Subiektywny wybór cytatów z książki Ewy Woydyłło pt. Ludzie, ludzie… To przyjemna w formie książka o relacjach międzyludzkich.

Dla dzieci dobre relacje z towarzyszami zabaw są bardzo ważne. Dla dorosłych niekoniecznie. Ważniejsze bywa głaskanie urażonego ego i odwet na przeciwnikach.

s. 24

Nie trzeba być uczonym, by zauważyć, że nieproszone rady to nic innego, jak zawoalowana krytyka i pouczanie ubrane w poczciwe szatki troskliwości. „Ty zrobisz to na pewno źle. Ja wiem lepiej od ciebie, jak postąpić”. Taki komunikat wzbudza reakcję obronną, ponieważ zagraża poczuciu wartości osoby pouczanej.

s. 36

Sekretem dobrych relacji jest wzajemność. Oznacza przede wszystkim obustronne respektowanie potrzeb każdej strony.

s. 52

Dobre relacje

W gruncie rzeczy życie w rodzinie i w ogóle w każdej społeczności jest jedną długą lekcją dostosowywania się do wymagań i oczekiwań otoczenia oraz ciągłym procesem korygowania nagannych nawyków czy manier.

s. 61

Bliscy stajemy wtedy, gdy staramy się, aby było nam tak dobrze ze sobą, że wolimy przebywać razem niż osobno.

s. 62

Narcyz nie tylko siebie nie ceni, ale przede wszystkim nie zna.

s. 95

Oto kilka kryteriów diagnostycznych narcyzmu: wszystko, co nie jest uwielbieniem, narcyz uważa za odrzucenie. Jest niezdolny do przyznania się do własnych błędów.

s. 98

Ach ci ludzie

Wszyscy chcą być kimś więcej, niż są.

s. 135

Od tej pory kłamczuchy to dla mnie po prostu źli ludzie. Źli i żałośni. Tchórze. Amen.

s. 153
Ludzie, ludzie...

„Nie jest skończonym zdaniem”. Oznacza ono, że można powiedzieć „nie” bez podawania uzasadnień, wyjaśnień lub tłumaczenia się ze swoich decyzji i zostanie ona uszanowana.

s. 154

„Dlaczego czuję się z nim coraz bardziej samotna? Nie zapytam go o to, bo się rozgniewa. Nie zapytam, żeby nie usłyszeć, że on też już od dawna czuje się ze mną samotny”.

s. 163

Malkontent tak interpretuje zdarzenia, aby wydobyć z nich zawsze sens negatywny.

s. 172

Teoria spiskowa jest prostym algorytmem zjawisk podlegających w istocie ogromnej złożoności. Ponieważ jednak sprawy skomplikowane trudno bez wielkiej wiedzy i cierpliwości zrozumieć, nasz mózg je upraszcza, tworząc sztywne schematy przyczynowo-skutkowe. Na tej zasadzie wymyślamy przesądy, stereotypy, zabobony.

s. 174

Może Cię także zainteresować: Efekt piaskownicy | Szaleństwo tłumów


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Ludzie, ludzie…
Autor: Ewa Woydyłło
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016
ISBN: 9788308062487
Liczba stron: 212