Cztery zachodnie staruchy [Cytaty] | B. Jastrzębski, J. Morawiecki

Cztery zachodnie staruchy [Cytaty] | B. Jastrzębski, J. Morawiecki

Cztery zachodnie staruchy

Kilka cytatów z reportażu o duchach i szamanach pt. Cztery zachodnie staruchy autorstwa Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego.

Buriaccy szamani nigdy by takiej deklaracji nie sformułowali, nie w głowie im wypowiadanie jakiejkolwiek wojny – prędzej handel i wymiana idei i praktyk.

s. 66

Gdy buddyzm umocnił się, rozpoczęła się energiczna akacja przeciwko szamanizmowi: „Prawa zostały przystosowane do wyplenienia szamanizmu. Wiele wysiłku włożono w unicestwienie odrażającego szamańskiego obrzędu, polegającego na zabijaniu niewolników i służących wraz ze śmiercią ich panów, aby towarzyszyli im w wędrówce do przyszłego świata.

s. 129

My próbujemy załagodzić sytuację: nie jesteśmy przecież wcale tak inni, w Polsce je się na przykład tatara. Tatar to u nas prawdziwy rarytas, szczególnie do wódeczki, bo wódkę w też się w Polsce pije. Co to jest tatar? Tłumaczymy, że surowe mięso z cebulką, niegotowanym jajem, pieprzem, solą, dodatkami. Edik i Bair próbują ukryć obrzydzenie. Jak tak można, cóż to za zwyczaje? Jakże wspominać o takiej potrawie przy stole, w dodatku w otoczeniu mnichów? Można jeść ciepłą wątrobę z barana, wyciągniętą zaraz po ubiciu, tak, to prawdziwy przysmak. Ale surowe mięso z jajem? To odrażające, to straszne, barbarzyńskie…

s. 138

Buriacja i Mongolia

Ponad połowa wszystkich Mongołów mieszka dziś w Ułan Bator, a dynamika tej migracji wewnętrznej wcale się nie zmniejsza. W tym tempie za dwadzieścia lat ponad 80% mieszkańców tego kraju będzie mieszkać w stolicy, zaś reszta ogromnego kraju pozostanie bezludna.

s. 156
Cztery zachodnie staruchy

W niedyskretnych, wścibskich wręcz promieniach słońca – inaczej niż w wieczornym makijażu neonów – mongolska stolica ukazuje swoje mniej efektowne, a bardziej sfatygowane oblicze. Twarze wielu przechodniów, zwłaszcza mężczyzn, poorane są wczorajszym, a niekiedy nawet już dzisiejszym (choć jest ranek) alkoholem. Władze oceniają, że zagrożona alkoholizmem jest blisko połowa mężczyzn w tym kraju.

s. 159

Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach
Autor: Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki
Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi
Data wydania: 2014
ISBN: 9788364505058
Liczba stron: 272

Zobacz także inne reportaże na przeczytana.com.