Batman: Zabójczy żart | A. Moore, B. Bolland

Batman: Zabójczy żart | A. Moore, B. Bolland

Batman: Zabójczy żart

Czy historia może być “gruba” nawet, jeśli mieści się na niecałych pięćdziesięciu stronach? Okazuje się, że może. W komiksie Batman: Zabójczy żart spotykamy Jokera i Batmana w nieco nietypowej konfiguracji. 

W pierwszych scenach Batman chce się pojednać z jednym ze swoich największych wrogów – Jokerem. Jest to jednak niemożliwe, bo Joker uciekł z więzienia dla obłąkanych. Zwiał, by udowodnić swoją tezę, że wszyscy, nawet ci najbardziej uczciwi, są tylko o krok od szaleństwa. Porywa Jima Gordona, żeby przeprowadzić na nim swój eksperyment i sprawić, by komisarz oszalał…

Alan Moore w doskonałym stylu

Batman: Zabójczy żart to komiks wydany po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych. Powstał we współpracy: Alan Moore (scenariusz) i Brian Bolland (rysunki). Wznowienie z 2018 roku, które czytałam ma, z tego co pisze Bolland, nowe kolory oraz drobne zmiany, np. dodane szczegóły w tle niektórych kadrów. 

Batman: Zabójczy żart

Właśnie przy okazji tych szczegółów poukrywanych w tle, myślałam o tym, że zwykle w komiksach Moore’a dzieje się dużo, więc warto uważnie przyglądać się każdemu kadrowi. Przez chwilę zastanawiałam się, czy to Moore wybiera takich rysowników, którzy lubią szczegółowość, czy po prostu taki jest efekt współpracy z tym autorem, niezależnie od rysownika. Jak się jednak okazuje w posłowiu, ten komiks powstał z inicjatywy Bollanda, który poprosił słynnego scenarzystę o historię.

Trochę krótko, ale…

Z posłowia napisanego przez Bollanda wynika, że mieli bardzo ograniczoną ilość miejsca na tę historię. Gdybym miała na to wpływ, to dałabym im tyle stron, ile by chcieli, ale nie miałam. Mogę tylko narzekać, że komiks jest zdecydowanie za krótki. 

Batman: Zabójczy żart

Batman: Zabójczy żart to mimo wszystko bardzo dobra opowieść, jak na tak ograniczone pole do rozwoju postaci i świata. Pojawia się tu między innymi propozycja wyjaśnienia jak to się stało, że Joker stał się tym, kim stał. Wrażenie robi też wieloznaczne zakończenie, a rysunki doskonale oddają, to co się dzieje. Szczególnie fajnie wykonane są retrospekcje, od razu widać, że jest to “coś innego”, niż główna fabuła. Fajny jest też bonusowy materiał wymyślony przez samego rysownika, którego nie było w pierwotnym wydaniu. 

Pomimo obiektywnie małej objętości, to naprawdę świetna historia, warta przeczytania.

Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Batman: Zabójczy żart
Tytuł oryginalny: Batman: The Killing Joke
Rysunki: Brian Bolland
Scenariusz: Alan Moore
Kolor: Brian Bolland
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont Polska / Świat komiksu
Seria: Mistrzowie Komiksu
Data wydania: 2018
Data pierwszego wydania: 1988
ISBN:  788323747628
Liczba stron: 64

Inne komiksy Alana Moore’a na Przeczytana.com:
Strażnicy | V jak Vendetta | Liga Niezwykłych Dżentelmenów | From Hell