C. G. Jung | O istocie snów

Czy da się powiedzieć coś pewnego, o czymś tak niepewnym i dziwnym jak sny? Jung przekonuje, że tak. Ale analiza marzeń sennych wcale nie jest prosta, a już na pewno nie ma nic wspólnego z powszechnie znanymi sennikami, które mówią, że jeśli przyśnił ci się koń, to znaczy, że stracisz ząb, albo jak śni ci się, że gubisz portmonetkę, to na pewno będzie odwrotnie, czy inne interpretacje w tym stylu. Do prawidłowej analizy trzeba mieć dużą wiedzę oraz umiejętność wyzwolenia się spod powszechnie przyjętych schematów, skojarzeń, czy znaczenia symboli. Bo podobny sen, ale u innych osób, może oznaczać coś zupełnie przeciwnego.

Carl Gustav Jung to szwajcarski lekarz psychiatra i psycholog, żyjący na przełomie wieków XIX i XX, który wsławił się oryginalnymi poglądami oraz wprowadzeniem pojęć takich jak kompleks, introwersja, czy archetyp (źródło: Wiki). To jest w ogóle ciekawa postać, kiedyś więc pewnie uda mi się przeczytać jego biografię, szczególnie, że w O istocie snów bardzo mnie do siebie przekonuje. 

Wybrane eseje o snach

O istocie snów jest to niewielka książeczka, w której wydawnictwo zebrało trzy teksty Junga omawiające tę tematykę. Są to eseje, w których autor bacznie i kompleksowo, choć dość ogólnie przygląda się snom. Nie ma tu długich rozważań filozoficzno-psychologicznych, a język jest raczej znośny. Bywają dłużyzny oraz akapity pełne specjalistycznego żargonu, nie jest to też książka lekka, ale generalnie korzyści przewyższają trudności jej czytania. 

Jung pisze przede wszystkim o tym, że nie każdy sen jest tak samo ważny. Omawia rodzaje snów, a najbardziej skupia się na tych, które nazywa kompensacyjnymi, czyli takimi w których dochodzi do porównania i zestawienia świadomości z nieświadomością. Celem takich snów jest dojście do kompromisu z samym sobą lub sprostowanie jakichś postaw. Brzmi logicznie i jak oczywista oczywistość, ale przykłady, które przytacza wraz z ich interpretacjami pokazują, że dojście do ich właściwego znaczenia jest bardzo trudne.

Tych kilkanaście przykładów różnych snów pokazuje, że nie da się przyłożyć jednej miarki do każdego, nawet jeśli są podobne. Nie znamy definicji oraz znaczenia poszczególnych elementów, bo nie wiemy, co one oznaczają dla śniącego. Za każdym razem trzeba na nowo szukać ich właściwego znaczenia, wnikając w aktualny stan psychiczny osoby opowiadającej sen oraz jej subiektywne skojarzenia z motywami, które w tym śnie wystąpiły i dopiero wtedy można pokusić się o ich interpretację.

Symbole mogą oznaczać wszystko

Symbole występujące w tych nocnych wymysłach zawsze należy traktować ostrożnie, a na pewno nie wolno ich równoważyć z archetypami ze świata świadomości. W skrócie najważniejsze jest nastawienie śniącego człowieka do rzeczy i postaci występujących w snach, niż samej treści (historii czy wydarzeń) snów. 

Choć to, jak Jung tłumaczy przykładowe sny, jest fascynujące i wydaje się łatwe, to jednak wcale takie nie jest. Próba interpretacji własnych marzeń sennych kusi, ale raczej nie podejmę się tego zadania. Szkoda, bo czasami przydałoby się zrozumieć, co nam podpowiada nasz umysł tymi nieoczywistymi obrazami. Szczególnie tymi zwariowanymi, szalonymi czy ostro pokręconymi, z których człowiek budzi się zmęczony, ożywiony bądź w innych stanach umysłu i ciała… Fajnie byłoby rozumieć to świadomie, ale widać to wcale nie jest potrzebne do tego, żeby sny i tak miały na nas jakiś wpływ. 

Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: O istocie snów
Tytuły oryginałów: Vom Wesen der Träme, Die praktische Verwendbarkeit der Traumanalyse, Allgemeine Gesichtspunkte zur Psychologie des Traumes
Autor: Carl Gustav Jung
Tłumaczenie: Robert Reszke
Wydawnictwo: Wydawnictwo KR – Wydawnictwo Sen
Data wydania zbioru: 1993
Daty publikacji esejów: 1945, 1931, 1916 [kolejność w druku]
ISBN: 8390017660
Liczba stron: 115

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.