Lew, Czarownica i stara szafa | C. S. Lewis

Lew, Czarownica i stara szafa | C. S. Lewis

Opowieści z Narnii | Lew, Czarownica i stara Szafa

Jaka to ładna bajka! Gdybym miała dzieci, to na pewno bym im czytała książkę pt. Lew, Czarownica i stara szafa. Co jest dzisiaj już rzadkie, opowieść ma elementy poważne, ale jest napisana lekko i prosto, a jednocześnie nie mocno infantylnie. Dzieci są traktowane w niej jak dorośli i bardzo mi się to podoba.

Ten, kto widział film, już wie, o czym książka jest. Czworo rodzeństwa trafia przez zaczarowaną szafę przedostaje się do magicznej krainy, królestwa Narnii, gdzie jest wieczna zima. W Narnii póki co panuje zła królowa, ale dzieci z pomocą Aslana pokonują ją. Od tej pory do Narnii wraca lato oraz wszyscy żyją długo i szczęśliwie. 

Dobra fantastyka

A w ogóle ciekawe, że jest to chyba jedna z nielicznych historii z magią w tle, która jest oficjalnie potwierdzona przez Watykan jako dobra fantastyka. Chodzi tu o bardzo sugestywne przedstawienie Aslana, jako króla. Składa on swoje życie w ofierze i przez to nawiązanie do Jezusa. Na szczęście w samym tekście nie ma żadnych dosłownych porównań, więc można mieć w głowie to porównanie, ale niekoniecznie trzeba.

Lew, Czarownica i stara szafa

Opowieści z Narnii, to krótka i przyjemna lektura z happy endem, ale mała łyżka dziegciu też się znajdzie. Po pierwsze jest tu trochę nieścisłości fabularnych, ale to bajka przecież, tu nie musi być wszystko dokładnie. A po drugie, choć nie jest to jakoś mocno widoczne i przeszkadzające, ale znajdziemy tu tradycyjny podział obowiązków, dziewczynki pomagają przy stole, chłopcy przynoszą jedzenie oraz walczą. Dziewczynki nie walczą bo „bitwy nie wyglądają zbyt ładnie, gdy biorą w nich udział kobiety”. Właściwie nic w tym dziwnego, bo pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1950 roku, a to były zupełnie inne czasy. Ale jakoś jestem wyczulona, bo ja zawsze chciałam być wojowniczką, a gotować wręcz nie cierpię, a zdecydowanie jestem dziewczynką. Ale w gruncie rzeczy to mały pikuś, bo opowieść jest mądra i ładna. Nada się nawet dla dorosłego.


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Lew, Czarownica i stara szafa
Tytuł oryginału: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Cykl: Opowieści z Narnii, t. 1
Autor: C. S. Lewis
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje: Pauline Baynes
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-7278-180-2
Liczba stron: 183

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *