Prostytutki | M. i P. Mieśnikowie

Prostytutki | M. i P. Mieśnikowie

prostytutki

Jak na temat ważny społecznie, to książka jest zaskakująco powierzchowna i właściwie to nie do końca wiem, po co powstała. Autorom chyba zabrakło na nią konkretnego pomysłu. Małżeństwo Mieśników zebrało kilka wywiadów z ludźmi z branży, klientów, paru lekarzy, dokleiło trochę tekstu i tadam, powstały Prostytutki.

Prostytutki to kilkanaście niezbyt pogłębionych wywiadów z prostytutkami, alfonsami, klientami i paroma lekarzami oraz kilka mini-reportaży na powiązane tematy i zjawiska społeczne. Większość jest skrajna lub stara się szokować. Znajdziemy tu m.in. tekst o słynnej aferze dubajskiej, galeriankach, sytuacji kobiet pracujących w różnego rodzaju burdelach, czy o handlu ludźmi, a także kilka historii kobiet i mężczyzn uprawiających najstarszy zawód świata. Mieśnikowie próbowali też kilka razy przy pisaniu trochę się ubrudzić. Raz autor był kierowcą dla trans-prostytutki. Innym razem byli na imprezie dla swingersów. Ale raczej się nie spodobało bo szybko wyszli i całość jest opisana jakby ze wstydem, a może strachem?.

Być może autorzy poprzez “liźnięcie” tematu po trochu z każdej strony chcieli pokazać szerszą perspektywę? Niestety, nie udało im się to. Wyszedł zbiór różnych około tematycznych historii, w pewnym sensie interesujących, ale dość płytkich. Książka pokazuje konkretne przypadki, a nie szerokie zjawisko społeczne. A ja chciałabym znaleźć tam także ekonomiczne rozważania, prawne oraz chociaż mglisty pogląd, jak wygląda to w innych krajach. Za to czcionka jest dość duża. 🙂 

Sam ciekawy/szokujący temat książki niestety nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze to coś, np. interesująca / inna perspektywa autora, fascynacja tematem, czy pogłębienie. Niestety Prostytutkom tego czegoś zabrakło. 


Może Cię także zainteresować: Sprawy łóżkowe | 50 twarzy Tindera


Subiektywna ocena: 6/10
Tytuł: Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości
Autorzy: Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik
Wydawnictwo: W.A.B
Data wydania: 2020
ISBN: 9788328074651
Liczba stron:  320